Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD3/415-8/07
z 8 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/415-8/07
Data
2007.04.08



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
leki
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację
zakup


Pytanie podatnika
Czy leki zakupione za granicą można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani (...) z dnia 07.03.2007r, uzupełnionego pismem z dnia 16.03.2007r. i 26.03.2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków na zakup leków poniesionych za granicą – postanawia uznać stanowisko strony za prawidłowe.

Pismem z dnia 07.03.2007r. (data wpływu do organu podatkowego 08.03.2007r.), skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu, uzupełnionego pismem z dnia 16.03.2007r. oraz z dnia 26.03.2007r., Pani (...) zwróciła się z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości odliczenia od dochodu wydatków na zakup leków poniesionych za granicą.

Zgodnie z treścią art 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka jest osobą niepełnosprawną zaliczaną do I grupy inwalidztwa. Zgodnie z zaleceniem lekarza powinna przyjmować leki dostępne jedynie za granicą.

Zdaniem Podatniczki, wydatki poniesione za granicą na zakup leków będzie mogła odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje:

Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za w/w wydatki uważa się m.in., zgodnie z art. 7a pkt 12 w/w ustawy, wydatki poniesione na leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Z powyższego odliczenia można skorzystać pod warunkiem, że:

  • wydatki te nie były finansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W razie, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków) odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie,
  • podatnik posiada dokumenty stwierdzające poniesienie wydatków,
  • osoba, której dotyczy wydatek posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastrzeżenia, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki na leki ponoszone na terenie Polski, tym samym nie wyklucza się prawa do odliczenia od dochodu wydatków na zakup leków poniesionych za granicą.

Reasumując, jeżeli spełni Pani powyższe warunki tj. posiada Pani orzeczenie o niepełnosprawności (lub decyzję o niezdolności do pracy), a ponadto lekarz specjalista stwierdzi, że określone leki powinny być przez Panią stosowane stale bądź czasowo oraz wydatki na zakup leków nie zostaną Pani zwrócone (sfinansowane) w jakiejkolwiek formie - to na podstawie dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatków na zakup leków będzie Pani mogła w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu różnicę pomiędzy kwotą wydatkowaną na leki w danym miesiącu, a kwotą 100 zł.

Ponadto należy wskazać, że ustawa o podatku dochodowym nie określa sposobu przeliczania na złote wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych w walutach obcych. Należy zatem przyjąć, że w tym przypadku ma zastosowanie taka sama metoda jak przy przeliczaniu kosztów poniesionych w walutach obcych. W myśl art. 22 ust. 1w/w ustawy koszty poniesione w walutach obcych przelicza sie na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Mając na uwadze przytoczone przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu postanawia uznać stanowisko Strony w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W myśl art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z art. 14b § 2 interpretacja, o której mowa w 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli podatkowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 1 i § 2.

Zgodnie z przepisami art 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające te żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj