Interpretacja Urzędu Celnego w Olsztynie
371000-PA1-0550-13/06/DO
z 25 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
371000-PA1-0550-13/06/DO
Data
2006.08.25



Autor
Urząd Celny w Olsztynie


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Procedura zawieszenia poboru akcyzy


Słowa kluczowe
zawieszenie poboru akcyzy


Pytanie podatnika
Firma nasza wyeksportuje do wolnego obszaru celnego na teren Białorusi określoną partię wyrobów alkoholowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Problem dla nas stanowi kwestia, czy procedura zawieszenia poboru akcyzy kończy się w momencie zwrotu administracyjnego dokumentu towarzyszącego do firmy wysyłającej produkty przez polski graniczny urząd celny, czy też wymagane jest dodatkowo potwierdzenie odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez nabywcę? Lub też oba warunki muszą być spełnione jednocześnie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnika Urzędu Celnego w Olsztynie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika przedstawione w niniejszym uzasadnieniu za prawidłowe

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, wnioskiem z dnia 25 lipca 2006r, (data wpływu - 27 lipca 2006r.), Podatnik zwrócił się o wydanie pisemnej informacji na temat stosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Spółka posiadająca status składu podatkowego zamierza eksportować w prcedurze zawieszenia poboru akcyzy wyroby alkoholowe do wolnego obszaru celnego zlokalizowanego na terenie Białorusi.

Spółka stoi na stanowisku, iż zgodnie z par. 13 i par. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz.U. Nr 89, poz. 849 ze zm.), procedura zawieszenia poboru akcyzy, w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do krajów trzecich, zostaje zakończona z dniem otrzymania przez Spółkę adminitracyjnego dokumentu towarzyszącego potwierdzonego przez graniczny urząd celny, bez potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez nabywcę z kraju trzeciego.

Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), zwalnia się od akcyzy eksport wyrobów akcyzowych. Na podstawie art. 26 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby dostarczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do nabywcy na terytorium państwa trzeciego, a przewóz tych wyrobów odbywa się przez terytorium WE. W oparciu o art. 2 pkt 8 tejże ustawy, za eksport wyrobów akcyzowych uważa się ich wywóz z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej potwierdzony przez graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny Wspoólnoty Europejskiej, z tym, że nie jest eksportem wywóz tych wyrobów, jeżeli są oznaczone znakami akcyzy.

Szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w eksporcie został uregulowany w par. 13 i w par. 14 przytoczonego przez Podatnika rozporządzenia Ministra Finansów. W przypadku eksportu ze składu podatkowego połączonego z przewozem przez terytorium WE jako miejsce przeznaczenia należy wskazać graniczny urząd celny, z którego wyroby zostaną wyprowadzone poza obszar Wspólnoty Europejskiej; sposób wypełniania dokumentu ADT w przypadku eksportu wyrobów ze składu podatkowego na terytorium kraju do polskiego granicznego urzędu celnego został określony w par. 13 ust. 2 ww rozporządzenia. Następnie, na podstawie delegacji zawartej w art. 29 ust. 2 ustawy, w par. 14 ww rozporządzenia uregulowano kwestię potwierdzenia przez polski urząd celny na dokumencie ADT eksportu tych wyrobów. Polski graniczny urząd celny potwierdza eksport na karcie 2, 3 i 4 dokumentu ADT i w terminie 7 dni licząc od dnia potwierdzenia eksportu zwraca kartę 3 wysyłającemu wyroby akcyzowe zharmonizowane, kartę 4 właściwemu dla wysyłającego naczelnikowi urzędu celnego, karta 2 natomiast pozostaje u naczelnika granicznego urzędu celnego.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj