Interpretacja Urzędu Celnego w Krakowie
351000-RPA-91103-37/06
z 14 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
351000-RPA-91103-37/06
Data
2006.12.14



Autor
Urząd Celny w Krakowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego


Słowa kluczowe
import (przywóz)
import towarów
olej opałowy ciężki
podatek akcyzowy
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Jakie wymagania i jakie formalności musi spełnić spółka i/lub produkt aby w/w produkt mógł być importowany i wprowadzany na rynek w procedurze zwolnienia z akcyzy ze względu na przeznaczenie?


Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z 1 września 2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego (data wpływu do tut. Urzędu: 14 września 2006 roku), uzupełnionego pismem z dnia 25 września 2006 roku - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dot. pytania drugiego nie jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 14 września 2006 roku wpłynął do tut. Urzędu wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego. Wskazany wniosek został uzupełniony przez podatnika pismem z dnia 25 września 2006 roku, który wpłynął do tut. organu w tym samym dniu. Z ww. pisma wynika, iż Spółka zamierza importować z Ukrainy olej opałowy ciężki tzw. mazut. o parametrach opisanych w załączniku. Podatnik przewiduje, iż kodem CN tego produktu będzie kod CN 2710 19 63 (tj. o zawartości siarki do 2 %) lub kod CN 2710 19 65 (jeżeli zawartość siarki będzie przekraczała 2 % i nie będzie przekraczała 3,5 %). Ponadto Spółka informuje, iż nie posiada statusu składu podatkowego ani zarejestrowanego handlowca. W/w produkt będzie sprzedawany do odbiorców finalnych. Podatnik zwrócił się do tut. organu z następującym pytaniem: Jakie wymagania i jakie formalności musi spełnić spółka i/lub produkt aby w/w produkt mógł być importowany i wprowadzany na rynek w procedurze zwolnienia z akcyzy ze względu na przeznaczenie (posiadamy zwolnienie z zabezpieczenia akcyzowego).

Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, iż zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jednolity Dz. U. z 2006 roku Nr 72, poz. 500 ze zmianami), zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do oleju, z którego mniej niż 30 % objętościowo destyluje przy temperaturze 350 °C i którego gęstość w temperaturze 15 °C jest wyższa niż 890 kg/m3. Stosownie do § 10 ust. 1 cyt. rozporządzenia, zwalnia się od akcyzy sprzedaż ciężkiego oleju opałowego wykorzystywanego:
1) w elektrociepłowniach,
2) przez indywidualne gospodarstwa domowe i organizacje charytatywne, których działalność jest zaliczana do działalności pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, ze zmianami),
3) w pracach rolnych, ogrodniczych, szklarniowych oraz leśnych
- dokonywaną ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywaną przez podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 2.

Natomiast zgodnie z § 10 ust. 5 w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie również do importu ciężkiego oleju opałowego pod warunkiem, że:
1) uprawniony nabywca nabywający z państwa trzeciego wyroby, o których mowa w ust. 1, dołączy do zgłoszenia celnego oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby akcyzowe zostaną zużyte lub odsprzedane na cele, o których mowa w ust. 1;
2) podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów;
3) podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, nabywający od podmiotu dokonującego odsprzedaży wyrobów, o których mowa w ust. 1, złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte do celów uprawniających do zwolnienia;
4) importer przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do dnia 25. miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięczne zestawienia otrzymanych oświadczeń; oświadczenia zawierające informacje, o których mowa w ust. 6, będą dostępne u podatnika w celu kontroli.

W związku z powyższym należy zaznaczyć, iż zgodnie z § 10 ust. 6 w/w rozporządzenia, oświadczenie, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, ust. 4 pkt 1 i 6 i ust. 5 pkt 1 i 3, powinno zawierać co najmniej:
1) nazwę i adres podmiotu składającego oświadczenie oraz jego NIP;
2) ilość zamawianych wyrobów, o których mowa w ust. 1;
3) określenie celów, na które zostaną przeznaczone zakupione wyroby;
4) datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis osoby składającej oświadczenie.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik tut. Urzędu stoi na stanowisku, iż w sytuacji gdy importowany wyrób spełnia kryteria określone w § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w § 10 ust. 1 w/w rozporządzenia i którego sprzedaż dokonywana jest przez podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 2 tegoż przepisu, wówczas - po spełnieniu przesłanek z określonych w § 10 ust. 5 przedmiotowego rozporządzenia - podatnikowi będzie przysługiwało prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego z tytułu importu ze względu na przeznaczenie przedmiotowych wyrobów.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy obowiązującego prawa należało stwierdzić jak w sentencji. Jednocześnie tut. organ informuje, iż odpowiedź na pytanie pierwsze zawarte we wniosku Spółki stanowi odrębne rozstrzygnięcie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj