Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.I415/32/2006
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.I415/32/2006
Data
2007.04.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cesja
kasa mieszkaniowa
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Ze środków uzyskanych z kasy mieszkaniowej (60 tys. zł) chce Pan spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny w równych miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych (zgodnie z harmonogramem spłat ustalonym z bankiem) w wysokości 1500 zł od miesiąca lutego 2007r. do miesiąca grudnia 2007r. Dodatkowo, w miesiącu grudniu 2007r. chce Pan wpłacić pozostałą część środków(w wysokości 43.500 zł) jako wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. W ten sposób do końca grudnia wykorzysta Pan całość zgromadzonych przez Pana środków w kasie mieszkaniowej. Wobec powyższego występuje Pan z zapytaniem czy taki sposób wydatkowania przez Pana środków nie spowoduje konieczności doliczenia do dochodu/podatku odliczonych wcześniej przez Pana rodziców na podstawie art. 27a ust 13 i czy wyciąg bankowy potwierdzający w/w transakcje będzie wystarczającym dokumentem przy ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego.


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tut. urzędu dnia 27 grudnia 2006 r. uzupełnionego na wezwanie organu podatkowego dnia 30.03.2007r. oraz dnia 05.04.2007r. postanawia: uznać przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny: Zgodnie z opisanym przez Pana stanem faktycznym Pana rodzice korzystali z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych przysługujących im z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez cały okres oszczędzania. Umowa z bankiem PKO S.A. - Kasa Mieszkaniowa została zawarta przez Pana rodziców na okres 36 miesięcy, który aneksem z dnia 24.11.2006r. przedłużono do listopada 2006r. Obecnie jest Pan właścicielem środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w banku PKO S.A. w wyniku cesji praw z dnia 04.11.2006r. po dokonaniu przez rodziców dnia 03.11.2006r. ostatniej wpłaty do kasy mieszkaniowej. Dnia 01.12.2006r złożył Pan dyspozycję wycofania środków z kasy mieszkaniowej. Dnia 08.01.2007r. przelano na Pana konto środki finansowe z tego tytułu. W roku 2006 zakupił Pan mieszkanie na rynku pierwotnym i stał się jego właścicielem, co potwierdza będący w Pana posiadaniu akt notarialny. Zakup mieszkania został w całości sfinansowany z kredytu hipotecznego. Środki uzyskane z kasy mieszkaniowej zamierza Pan przeznaczyć na spłatę części kredytu hipotecznego w sposób opisany poniżej. Ze środków uzyskanych z kasy mieszkaniowej (60 tys. zł) chce Pan spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny w równych miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych (zgodnie z harmonogramem spłat ustalonym z bankiem) w wysokości 1500 zł od miesiąca lutego 2007r. do miesiąca grudnia 2007r. Dodatkowo, w miesiącu grudniu 2007r. chce Pan wpłacić pozostałą część środków(w wysokości 43.500 zł) jako wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. W ten sposób do końca grudnia wykorzysta Pan całość zgromadzonych przez Pana środków w kasie mieszkaniowej.

Stanowisko pytającego: Wobec powyższego występuje Pan z zapytaniem czy taki sposób wydatkowania przez Pana środków nie spowoduje konieczności doliczenia do dochodu/podatku odliczonych wcześniej przez Pana rodziców na podstawie art. 27a ust 13 i czy wyciąg bankowy potwierdzający w/w transakcje będzie wystarczającym dokumentem przy ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego.

Ocena stanowiska wnioskodawcy: Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27 a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Stosownie do art. 27 a ust. 13 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie: 1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, 2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy, 3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, 4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, 5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym obecnie jest Pan właścicielem środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w banku PKO S.A. w wyniku cesji praw z dnia 04.11.2006r. po dokonaniu przez rodziców dnia 03.11.2006r. ostatniej wpłaty do kasy mieszkaniowej. Wycofane przez Pana z rachunku oszczędnościowo-kredytowego kwoty zamierza Pan przeznaczyć na cele mieszkaniowe, co będzie udokumentowane wyciągami bankowymi potwierdzającymi opisane wyżej płatności. W związku z powyższym Pan nie jest zobowiązany do doliczenia odliczanych uprzednio przez rodziców kwot, gdyż wskazany art. 27 a ust. 13 pkt 5 przewiduje możliwość cesji praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych.

Udowadnianie, dokumentowanie zaistniałych okoliczności reguluje rozdział 11 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 180. § 1 i 2 Ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem, zaś jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, organ podatkowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

W przypadku ewentualnej kontroli urzędu skarbowego w zakresie dokumentowania poniesionych wydatków Pana stanowisko jest prawidłowe, gdyż bankowy wyciąg potwierdzający dokonanie wpłat z określonego tytułu jest wystarczającym dowodem poniesienia wydatku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj