Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rykach
PD/415-2/07
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-2/07
Data
2007.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Rykach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
stypendia


Pytanie podatnika
- Czy udzielana przez Gminę K. pomoc materialna dla uczniów w formie stypendium szkolnego na pokrycie wydatków rzeczowych o charakterze edukacyjnym można zakwalifikować jako zwolnienia podatkowe określone w art. 21 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09 stycznia 2007r., uzupełnionego w dniu 16.03.2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 09 stycznia 2007r., uzupełnionym w dniu 16.03.2007r., zwrócili się Państwo do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny

Rada Gminy w K. w oparciu o art. 90f ustawy o systemie oświaty uchwaliła regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy K.

Zgodnie z art. 90 c ustawy o systemie oświaty, pomoc materialna o charakterze socjalnym może mieć formę stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego, zaś art. 90d ust. 2 pkt 1 i 2 reguluje formę udzielania pomocy materialnej.Na podstawie regulaminu uchwalonego przez Radę Gminy K., Wójt Gminy K. po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego wydaje decyzje administracyjne, przyznające stypendium szkolne, określające szczegółowo jego wysokość i przeznaczenie.

Wypłata należnej pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego odbywa się na zasadzie refundacji poniesionych wydatków na zakup np.: podręczników szkolnych, przyborów szkolnych, zakup obuwia i stroju sportowego po przedłożeniu faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Na pokrycie wydatków na w/w cel Gmina K. otrzymuje środki finansowe w formie dotacji celowej z budżetu państwa.

Zapytanie Płatnika

W związku z powyższym Płatnik zwraca się z zapytaniem:- Czy udzielana przez Gminę K. pomoc materialna dla uczniów w formie stypendium szkolnego na pokrycie wydatków rzeczowych o charakterze edukacyjnym można zakwalifikować jako zwolnienia podatkowe określone w art. 21 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Stanowisko Płatnika

Po dokonaniu analizy zapisów rozdział 3, „zwolnienia przedmiotowe” art. 21 ust. 1 pkt 40 oraz pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stypendia wypłacone przez Płatnika są świadczeniami pomocy materialnej dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40. W związku z powyższym Płatnik nie wystawie PIT-8S i uważa, że ta pomoc materialna jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40.

Stanowisko organu podatkowego

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty. Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 40b w/w ustawy stanowi, że wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizację, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380,00 zł, z zastrzeżeniem ust. 10 tj. pod warunkiem, że podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e ustawy.

W myśl art. 90b ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa, budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego oraz ze środków Funduszu im. Komisji Edukacji narodowej. W art. 90c ustawodawca określił, iż pomoc materialna dla uczniów ma charakter socjalny albo motywacyjny a świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są: stypendium szkolne (art. 90c ust. 2 pkt 1) oraz zasiłek szkolny (art. 90c ust. 2 pkt 2).

Zgodnie z zapisem art. 90f ustawy o systemie oświaty rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym oraz zgodnie z zapisem art. 90m świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Zgodnie z zapisem art. 90n ust. 2 i ust. 3 ustawy o systemie oświaty świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na:

    1. Wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka, o którym mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2.
    2. Wniosek odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka, o którym mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2.

Świadczenia pomocy społecznej o charakterze socjalnym mogą być również przyznane z urzędu.

W art. 90p ust. 1 ustawy określono, iż udzielanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy, na dofinansowanie, których to świadczeń gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa (art. 90r ust. 1).

Z przedstawionego przez Płatnika stanu faktycznego wynika, iż wypłacane stypendia szkolne są świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawanymi na podstawie przepisów rozdziału 8a (pomoc materialna dla uczniów) ustawy o systemie oświaty. Podjęta przez Radę Gminy uchwała w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest realizacją zapisu art. 90f ustawy o systemie oświaty.

Uwzględniając powyższe, wypłacone przez wnioskodawcę jako płatnika stypendia szkolne będące pomocą materialną o charakterze socjalnym korzystają ze zwolnienia okresowego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego Płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-S, gdyż przepis art. 35 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określający obowiązek sporządzania takiej informacji dotyczy wyłącznie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach potwierdza stanowisko Płatnika w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Uwzględniając powyższe stanowisko Państwa, zawarte w złożonym wniosku postanowiono, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj