Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-177/06/AM
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-177/06/AM
Data
2006.11.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
części
ewidencja środków trwałych
podatek naliczony
przychody ewidencjonowane
samochód osobowy
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych, z bieżącą eksploatacją samochodu osobowego tj. dotyczących konserwacji, naprawy, myjni, zakupu części zamiennych, który ma zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika?


Postanowienie

Na podstawie art. 216, oraz 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 07.09.2006 r. uzupełnionym w dniu 06.10.2006 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 07.09.2006 r. uzupełnionym w dniu 06.10.2006 r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. z zakresu podatku od towarów i usług i stawia pytanie:

- czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych, z bieżącą eksploatacją samochodu osobowego tj. dotyczących konserwacji, naprawy, myjni, zakupu części zamiennych, który ma zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w sierpniu 2005 r. nabył Pan wraz z żoną samochód osobowy o ładowności nie przekraczającej 3,5 tony. Od 01.10.2005 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą i rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W dniu 24.07.2006 r. złożył Pan VAT-R i zarejestrował się jako podatnik podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 ma prawo w całości dokonać odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem towarów i usług związanych z bieżącą eksploatacją i konserwacją samochodu osobowego tj. napraw, myjni, zakupu części zamiennych. Po analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Wydatki poniesione na konserwację, naprawy, myjnię, zakupy części zamiennych mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, ponieważ są związane z używaniem samochodu, który zgodnie z postanowieniem Naczelnika tutejszego Urzędu z dnia 30.11.2006 r. Nr 1434/DZ/415/46/WL może stanowić środek trwały firmy. A zatem na podstawie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj