Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
1446/PDII/423/1/07/BB
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1446/PDII/423/1/07/BB
Data
2007.03.22


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
wspólnota mieszkaniowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
czy zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody wspólnot mieszkaniowych uzyskane z : - wynajęcia powierzchni części wspólnych nieruchomości na cele reklamowe,- odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych na cele remontowe ,- odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli,- częściowego zwrotu kosztów zużycia energii elektrycznej na cele administracyjne,należy traktować jako dochody zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych ?


Spółka z o.o. zwróciła się do organu podatkowego o udzielenie na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, interpretacji :- czy zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody wspólnot mieszkaniowych uzyskane z :- wynajęcia powierzchni części wspólnych nieruchomości na cele reklamowe,odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych na cele remontowe,- odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli ,częściowego zwrotu kosztów zużycia energii elektrycznej na cele administracyjne . Należy traktować jako dochody zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych ?

We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 12 ust 2 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz.U. nr 85 , poz. 388 ze zm.) pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem , a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów .

Zdaniem Strony " dochody uzyskane przez wspólnoty mieszkaniowe są to dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Wynajęcie ściany (część wspólna ) na cele reklamowe, odsetki od lokat terminowych ( lokata środków na przyszłe remonty), odsetki od nieterminowych wpłat zaliczek, jest to gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi. Zgodnie z art. 185 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. nr 261 , poz.2603 ze zmianami) zarządzanie nieruchomością polega między innymi na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno- finansowej nieruchomości. Do takich decyzji w/w działania należą i są one niezbędne w danej chwili dla zapewnienia utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym. Właściciele ponoszą wydatki w utrzymaniu części wspólnej. Zaliczki wpłacane w ciągu roku przez właścicieli oraz pożytki i inne dochody ( art. 12 ust 2 ustawy o własności lokali) przewyższające wydatki nie stanowią dochodów wspólnoty mieszkaniowej , ale muszą być rozliczone z właścicielami . W związku z powyższym uważamy, że wszelkie dochody wspólnot mieszkaniowych są zwolnione od podatku zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie, tutejszy organ podatkowy przedstawia następujące stanowisko:

Wspólnoty mieszkaniowe, jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, podlegają przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( jednolity tekst Dz.U. z 2000r. , nr 54 poz. 654 ze zm.)

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U nr 254, poz.2533 ze zm.) do końca 2006r. obowiązywał przepis art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym dochód osiągnięty przez wspólnotę mieszkaniową był wolny od podatku w części, przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowany na rzecz członków wspólnoty.

Z dniem 1 stycznia 2007 r., przepisem art. 1 pkt 18 lit.a) tiret czwarte ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 217, poz. 1589), został dodany do art. 17 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - pkt 44, zgodnie z którym „wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi”.

Z powyższego wynika, że zwolnione są jedynie te dochody, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, natomiast dochody uzyskane z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, podlegają opodatkowaniu nawet, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (co potwierdza pismo Ministra Finansów z dnia 22.12.2006 r. znak :DD6-8213-438/WK/06/339/391), składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.Pod pojęciem „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć:- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, t.j. budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe, - urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się wymienione wyżej budynki, jak zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne (drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, takich jak latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

W związku z powyższym wszystkie opłaty (czynsze) związane z wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami, pobierane od lokatorów oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a uzyskany z tego tytułu dochód, zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie wolny od podatku jeśli tylko zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Działalność wspólnoty mieszkaniowej w zarządzaniu nieruchomością wiąże się z osiąganiem przychodów i ponoszeniem kosztów z tego tytułu.

Zasadniczym źródłem przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.) są zaliczki wnoszone przez członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu.Dodatkowym źródłem przychodów wspólnoty mogą być : przychody z najmu części wspólnych nieruchomości, na cele reklamowe, przychody z tytułu odsetek od środków na rachunkach bankowych na cele remontowe, przychody z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli, przychody z częściowego zwrotu kosztów zużycia energii elektrycznej na cele administracyjne.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Bez znaczenia jest tutaj źródło pochodzenia tych środków, tzn. czy zostały one wypracowane wskutek prowadzenia działalności gospodarczej, uzyskane jako pożytki zrealizowane przez wspólnotę z nieruchomości bądź otrzymane w inny przewidziany tą ustawą sposób. Oznacza to, ze wszystkie środki jakie wpływają na rachunek wspólnoty stanowią w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej przychód.

Zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem, jest (...) nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Z kolei kosztami uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1. W przypadku wspólnot będą to wszelkie wydatki ponoszone na uregulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz związane z utrzymaniem lokali, w tym opłaty eksploatacyjne (za zużycie wody, ogrzewania, oświetlenia itp.).

Z powyższego wynika, że dochód osiągnięty przez wspólnoty z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. z wynajmu pomieszczeń na cele reklamowe, odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, nieterminowych wpłat, czy częściowego zwrotu kosztów zużycia energii elektrycznej na cele administracyjne, podlegać będzie opodatkowaniu i to bez względu na cel, na jaki zostanie przeznaczony, i nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ze zwolnienia przewidzianego w tym przepisie będą natomiast korzystać dochody uzyskiwane z opłat (czynszów).

Zatem postanowiono uznać że stanowisko przedstawione przez Spółkę jest nieprawidłowe .

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj