Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-34466/111b/108681/123/mk
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-34466/111b/108681/123/mk
Data
2005.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
biblioteki


Pytanie podatnika
Czy od podatku należnego podlega odliczeniu w pełnej wysokości podatek naliczony od zakupów rozliczonych barterowo, gdy świadczeniem ekwiwalentnym ze strony Podatnika jest sprzedaż opodatkowana?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 31.05.2005 r. (wpł. 31.05.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 13.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakupy towarów i usług, które rozliczone są poprzez ekwiwalentne świadczenie usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe, jeżeli zakupy te są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
(...) Biblioteka Publiczna będąca samorządową Instytucją Kultury uzyskuje przychody z tytułu działalności statutowej oraz z tytułu działalności komercyjnej, do której zalicza: świadczenie usług najmu, świadczenie usług reklamowych, zwroty kosztów za zużytą energię oraz usługi telefoniczne w mieszkaniach służbowych.
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy od podatku należnego podlega odliczeniu w pełnej wysokości podatek naliczony od zakupów rozliczonych barterowo, gdy świadczeniem ekwiwalentnym ze strony biblioteki jest sprzedaż opodatkowana?
Zdaniem Podatnika - podatek naliczony od zakupów rozliczanych barterowo, gdy świadczeniem ekwiwalentnym ze strony biblioteki jest sprzedaż opodatkowana - podlega odliczeniu od podatku należnego w pełnej wysokości.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Podatnik prowadząc działalność opodatkowaną, zwolnioną od podatku, niepodlegającą opodatkowaniu obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Z cytowanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że podstawowym kryterium dla uznania prawa do odliczenia od podatku należnego kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zrealizowane zakupy jest ich związek ze sprzedażą opodatkowaną. Regulacje w tym zakresie nie odnoszą się natomiast do kryterium odnoszącego się do formy realizacji rozliczenia zobowiązania powstałego w związku z realizacja niniejszych zakupów, a za taką formę należy uznać rozliczenie barterowe.
Fakt, że zapłata za zrealizowane zakupy została dokonana poprzez ekwiwalentne świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie stanowi wyznacznika dla uznania prawa do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów. Wyznacznikiem tym może być wyłącznie związek tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.Jeśli zatem zrealizują Państwo zakupy, które zostaną rozliczone poprzez ekwiwalentne świadczenie usług, podatek naliczony od tych zakupów będzie podlegał odliczeniu od podatku należnego wtedy, gdy zakupy te będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu: podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj