Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/415/822/47/07/JK/3
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/415/822/47/07/JK/3
Data
2007.03.22



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
unikanie podwójnego opodatkowania
zaniechanie poboru podatku


Pytanie podatnika
Czy jeżeli z góry wiadomo, że okres pobytu na Litwie będzie dłuższy niż 183 dni – możliwe jest zaniechanie poboru zaliczek miesięcznych za okres od 1-go do 183-go dnia pobytu – jakie są wymagane dokumenty?


POSTANOWIENIE : Na podstawie art.14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki... z dnia 01 grudnia 2006 r (data wpływu: 07 grudnia 2006 r.) i uzupełnionego pismem z dnia 29 grudnia 2006r. (data wpływu: 02 stycznia 2007r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z póżn. zm.)
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe :Uzasadnienie

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Na podstawie podpisanej umowy na wykonywanie robót na terenie Litwy – Spółka nasza oddelegowała do pracy własnych pracowników. Wynagrodzenia ze stosunku pracy naliczane są i wypłacane w Polsce.
Od uzyskanego przychodu naliczamy i odprowadzamy zaliczkę podatku dochodowego zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi. W miesiącu grudniu 2006r. pracownicy osiągną limit 183 dni pobytu na terenie Litwy i na mocy art. 15 Umowy między Rządem RP a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 20.01.1994r.(Dz. U. z 1995r. Nr 51, poz. 277). począwszy od 184 dnia pobytu stają się rezydentami Republiki Litewskiej i będą podlegali opodatkowaniu zgodnie z przepisami podatkowymi Litwy od pierwszego dnia pobytu.
W związku z powyższym naliczanie podatku wg przepisów podatkowych Republiki Litewskiej od przychodu uzyskanego w związku z pracą na Litwie od pierwszego dnia pobytu do 183 dnia włącznie przy wcześniej odprowadzonej zaliczce zgodnie z przepisami polskimi skutkuje podwójnym opodatkowaniem za okres od 1-go do 183 dnia pobytu. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał następujące pytanie: 1.Czy jeżeli z góry wiadomo, że okres pobytu na Litwie będzie dłuższy niż 183 dni – możliwe jest zaniechanie poboru zaliczek miesięcznych za okres od 1-go do 183-go dnia pobytu – jakie są wymagane dokumenty? Zdaniem Wnioskodawcy : nie jest możliwe zaniechanie poboru zaliczek miesięcznych na podstawie prognozowanej ilości dni pobytu. Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe .

Stosownie do art. 15 umowy z dnia 20 stycznia 1994r. (Dz. U. z dnia 23 maja 1995r.) zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.Wyjątek od powyższej zasady sformułowany został w ust. 2, gdzie zastrzeżono, że bez względu na postanowienia ust. 1 wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:a) odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu, rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym, ib) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie, ic) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.
W świetle powyższych przepisów, Spółka miała obowiązek odprowadzić w Polsce według polskich przepisów prawa podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od dochodów pracowników skierowanych do pracy na Litwie za okres, kiedy spełnione były w/w warunki, to jest przed przekroczeniem 183 dni pobytu za granicą. W momencie zaś, gdy okres pobytu pracownika na Litwie przekroczył 183 dni w danym roku kalendarzowym na Spółce wypłacającej wynagrodzenia oddelegowanym pracownikom za pracę wykonywaną na terytorium Litwy , nie ciąży obowiązek poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli jednak Spółka będzie w posiadaniu dowodów , które w sposób nie budzący wątpliwości , potwierdzą, iż pracownicy będą przebywać na terytorium Litwy w okresie przekraczającym 183 dni podczas danego roku kalendarzowego , przewidziane przepisami art. 15 ust.1 i 2 umowy między Rządem RP a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, wówczas na spółce nie będzie ciążył obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj