Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-30/05/TZ/56286
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-30/05/TZ/56286
Data
2005.08.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
oddział
odliczenie podatku od towarów i usług
podatnik podatku od towarów i usług
przetarg
refakturowanie


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczać w oddziale macierzystej firmy zakupy, rachunki (np. za rozmowy telefoniczne), koszty hoteli, wynagrodzenie itp. Macierzysta firma ma siedzibę za granicą Polski, natomiast sam ddział znajduje się w Krakowie.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 12.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza że stanowisko przedstawione w piśmie odnoszące się do czynności pomiędzy oddziałem firmy zagranicznej a jednostką macierzystą jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka zarejestrowana jest jako czynny podatnik VAT prowadzi działalność na terenie Polski jako oddział firmy zagranicznej. Wykonuje różne czynności, które skutkują koniecznością rozliczenia się ze swoją centralą w Portugalii. Spółka ma wątpliwość co do prawidłowości dokumentowania tych zdarzeń i rozliczania ich pod względem podatku od towarów i usług przez jej oddział i czy w opisanych poniżej sytuacjach postępuje prawidłowo.

W piśmie wymieniono 5 przykładów.
1. Oddział kupuje bilety lotnicze dla przedstawiciela przedsiębiorcy zagranicznego. Podróż ta nie jest związana z działalnością oddziału i nie obciąża jego kosztów. Zgodnie z ustaleniami kosztami zakupów biletów obciążana jest centrala w Portugalii. Dokonywane jest to za pomocą noty obciążeniowej, która nie jest uwzględniana w rozliczeniu podatku VAT należnego za dany miesiąc, ale uwzględniana jest przy liczeniu rocznej sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej.
2. Oddział jest obciążany rachunkami za rozmowy telefoniczne przez operatorów telefonii komórkowej. W części rozmowy te nie dotyczą działalności oddziału i zgodnie z umową tą częścią kosztówobciążana jest centrala w Portugalii. Dokonywane jest to za pomocą noty obciążeniowej, która jest uwzględniana w rozliczeniu podatku VAT należnego za dany miesiąc, ale uwzględniana jest przy liczeniu rocznej struktury sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Natomiast w całości odliczany jest VAT naliczony zawarty na fakturze otrzymanej od operatora telefonii komórkowej.
3. Oddział obciąża centralę za częściowe koszty wynagrodzenia wypłaconego w oddziale przedstawicielowi przedsiębiorcy zagranicznego. Dokonywane jest to zgodnie z umową za pomocą noty obciążeniowej, która nie jest uwzględniana w rozliczeniu podatku VAT należnego za dany miesiąc, ale jest uwzględniana przy liczeniu rocznej struktury sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej.
4. Oddział został zobowiązany przez centralę do zapłacenia za koszty hotelu kontrahentów centrali. Ponieważ była to usługa hotelowa to nie został odliczony podatek VAT. Zgodnie z ustaleniami kosztami tej usługi obciążona została centrala w Portugalii. Dokonywane jest to za pomocą noty obciążeniowej, która nie jest uwzględniana w rozliczeniu podatku VAT należnego za dany miesiąc, ale jest uwzględniana przy liczeniu rocznej struktury sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej.
5. Oddział bierze udział w przetargach i kontraktach dotyczących robót budowlanych. Organizatorzy przetargów lub kontrahenci często żądają zabezpieczenia za pomocą gwarancji bankowych:
-zabezpieczenia udziału w przetargu (odpowiednik wadium)
-gwarancji dobrego wykonania kontraktu
-gwarancji zwrotu wypłaconych zaliczek.
Koszty tych gwarancji bankowych ponosi centrala w Portugalii i obciąża oddział notą. Oddział otrzymując tą notę nie traktuje tego jako importu usług. Jeśli dotyczy ona kontraktu bezpośredniego realizowanego przez oddział to wartość tej noty zwiększa koszt kontraktu. Czasami zgodnie z umową z podwykonawcami oddział obciąża kosztami tej gwarancji swoich podwykonawców - robi to („refakturuje") za pomocą faktury VAT ze stawką „zwolnione".

Podatnik uważa że:
ad. 1,2,3,4,5) Opisane w powyższych sytuacjach postępowanie oddziału odnoszące się do sposoburozliczeń dokonywanych z jednostką macierzystą jest prawidłowe, ponieważ obciążenie jednostkimacierzystej przez oddział jak również obciążenie oddziału przez jednostkę macierzystą z punktuwidzenia podatku od towarów i usług nie stanowi świadczenia usługi, tylko jest formą rozliczeńwewnątrzzakładowych.

Tut. Urząd potwierdza stanowisko wyrażone w piśmie w powyższym zakresie Kwestię funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Zgodnie z art. 85 ww. ustawy dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium RP przedsiębiorcy zagraniczni mogą na zasadach wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej, „oddziałami". Oddziałem w myśl art. 5 pkt 4 ww. ustawy jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego (art. 86 wyżej cyt. ustawy). Powyższe oznacza, że podmiot zagraniczny, prowadzący działalność na terenie Polski w formie oddziału i zarejestrowany dla celów podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podatnik - przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału dla celów podatku od towarów i usług jest równoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Obciążanie kosztami ponoszonymi przez oddział swojej jednostki macierzystej z tytułu świadczonych usług w postaci: zakupów biletów, przeprowadzonych rozmów telefonicznych, wypłaconego wynagrodzenia w oddziale przedstawicielowi przedsiębiorcy zagranicznego, pobytu w hotelu kontrahentów centrali nie stanowią w opisanych przypadkach czynności mieszczącej się w kategorii odpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W opisanych przypadkach stanowią jedynie czynności wewnątrzzakładowe nie podlegające regulacji ustawy o VAT.

Tytułem uzupełnienia należy zwrócić uwagę, że:
1.Jeżeli wymienione w pkt 2 pisma usługi telekomunikacyjne będące przedmiotem nabycia nie są związane z działalnością oddziału Spółce nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o naliczony (patrz art. 86, ust. 1 w związku z art. 88, ust. 1, pkt 2 ustawy o VAT).
2.Refakturowanie kosztów „gwarancji bankowych” wg stawki „zwolnienie od VAT” uzależnione jest od tego czy czynność powyższa podlega zwolnieniu na podstawie ww. ustawy o VAT. Zasadnym byłoby zidentyfikowanie ww. czynności wg nazewnictwa PKWiU.
3.W przypadku dokonywania rozliczeń pomiędzy oddziałem firmy zagranicznej a jednostką macierzystą, pozostających poza regulacją ustawy o VAT nie ma potrzeby do wykazywania tych czynności wewnątrzzakładowych dla celów obliczania proporcji rocznej o której mowa w art. 90, ust. 3 ustawy o VAT.

Ponieważ ww. zagadnienia nie były przedmiotem zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego odstępujeod wydawania odrębnej interpretacji w tej sprawie, informując dodatkowo podatnika o powyższym wwydanej interpretacji.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnikaorzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj