Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-90/05
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-90/05
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
odszkodowania
opodatkowanie
utracone korzyści (lucrum cessans)


Pytanie podatnika
Czy pobierane odszkodowania za utracone korzyści z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 7 lipca 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 12.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko odnośnie problemu przedstawionego w pytaniu 3 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedmiotowym piśmie informujecie, iż w Waszej Gminie zdarzają się przypadki, że grunt należący do gminy zostaje bez żadnego dokumentu prawnego oraz zgody gminy użytkowany. W momencie, kiedy fakt ten zostaje stwierdzony gmina nalicza odszkodowanie za utracone korzyści. Zgodnie z Waszym stanowiskiem odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości gruntowej nie jest czynnością powodującą powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), informuje iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w tym między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy).
Definicję usługi ustawodawca podał w art. 8 ust. 1 ww. ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Kwestie bezumownego korzystania z cudzej rzeczy regulują przepisy art. 224, 225 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). O tym, który z nich znajduje zastosowanie decyduje zawsze konkretny stan faktyczny z jakim mamy do czynienia.
W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której gmina w związku z bezprawnym użytkowaniem gruntu będącego jej własnością nalicza odszkodowanie za utracone korzyści.Zapłata w tym przypadku określonej kwoty pieniężnej wiąże się z prawem żądania naprawienia wynikłej dla właściciela rzeczy szkody z tytułu bezprawnego używania rzeczy. Żądane wynagrodzenie (roszczenie pieniężne) stanowi w istocie odszkodowanie.Odszkodowanie to nie jest żadną z czynności wymienionych w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, który określa przedmiot opodatkowania. Podstawą odszkodowania jest pewien istniejący stan faktyczny, niezgodny z wolą podatnika. W opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z obowiązaniem się podatnika do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Odszkodowania nie można traktować więc ani jako dostawy towarów ani świadczenia usług, a otrzymane odszkodowanie nie stanowi ekwiwalentu za świadczone usługi, jest bowiem rekompensatą za niemożność pobierania pożytków.
Słuszność powyższego stanowiska potwierdza także fakt, iż kwoty otrzymane z tytułu odszkodowania nie są również obrotem zdefiniowanym w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiącym, że obrotem jest kwota należna ze sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Przez sprzedaż zgodnie z art. 2 pkt 22 ww. ustawy rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Podsumowując: pobieranie odszkodowania za utracone korzyści w związku z użytkowaniem gruntu bez tytułu prawnego nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tak więc stanowisko podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani też nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj