Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-9/06/49257
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-9/06/49257
Data
2006.06.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
przychód
zamówienie publiczne


Pytanie podatnika
Spółka w przypadku gdy jest ustawowo zobligowana do wyłaniania kontrahenta w oparciu o przepisy ustwy o zamówieniach publicznych, za materiały zawierające istotne warunki zamówienia, wystawia faktury z 22% stawką VAT i zalicza przychody (netto) z tego tytułu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Natomiast w sytuacji gdy Spółka nie ma obowiązku ustawowego do wyłanianaia kontrahenta w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych nie wystawia faktury VAT za przekazane materiały, traktując je jako zwykłą korespondencję pomiędzy firmami. W tym przypadku, z tytułu przekazania tych materiałów, nie wystąpi przychód do opodatkowania. Spółka nie zmniejsza również kosztów uzyskania przychodu o koszty związane z wytworzeniem tej korespondencji zawierającej w treści informacje o wymaganiach w stosunku do zamawianego towaru lub usługi?
Zdaniem Spółki jej postępowanie jest prawidłowe.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 11 maja 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.05.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w ramach realizacji Przedsięwzięcia ze środków Funduszy Spójności w celu wyłonienia wykonawcy, z którym Spółka podpisze umowę na realizację zadania, prowadzi ona przetargi zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Obowiązek wyłaniania wykonawcy na podstawie przeprowadzonego postępowania przetargowego w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych wynika z zapisów Memorandum podpisanego pomiędzy Rządem RP, a przedstawicielami Unii Europejskiej. Wydanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia następuje bez zawierania umowy cywilnoprawnej. Cena za udostępnienie specyfikacji nie przekracza wysokości kosztów jej druku i przekazania.
Spółka w przypadku gdy jest ustawowo zobligowana do wyłaniania kontrahenta w oparciu o przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, za materiały zawierające istotne warunki zamówienia, wystawia faktury z 22% stawką VAT i zalicza przychody (netto) z tego tytułu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Natomiast w sytuacji gdy Spółka nie ma obowiązku ustawowego do wyłaniania kontrahenta w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych nie wystawia faktury VAT za przekazane materiały, traktując je jako zwykłą korespondencję pomiędzy firmami. W tym przypadku, z tytułu przekazania tych materiałów, nie wystąpi przychód do opodatkowania. Spółka nie zmniejsza również kosztów uzyskania przychodu o koszty związane z wytworzeniem tej korespondencji zawierającej w treści informacje o wymaganiach w stosunku do zamawianego towaru lub usługi.Zdaniem Spółki jej postępowanie jest prawidłowe.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje:
Wydanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest ściśle związane z procedurą przetargową, określoną ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2004 r., nr 19, poz. 177 ze zm.). Zgodnie z art. 37 w/w. ustawy specyfikację istotnych warunków zamówienia przekazuje się nieodpłatnie, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2, który to odnosi się do organizacji przetargu nieograniczonego i stanowi, iż cena jakiej wolno żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania.
W opinii tut. organu, Spółka prawidłowo traktuje przekazanie oferentom dokumentacji zawierającej specyfikację warunków zamówienia w ramach procedury przetargowej, w przypadku gdy wystawia fakturę VAT i zalicza przychody (netto) z tego tytułu do przychodów podatkowych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, przy czym za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (art. 12 ust. 3 ustawy pdop). W przypadku gdy Spółka nie ma obowiązku ustawowego do wyłaniania kontrahenta, w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych, Spółka prawidłowo traktuje przekazanie specyfikacji jako zwykłą korespondencję między firmami. W tej sytuacji nie wystąpi bowiem przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Powstałe koszty wytworzenia korespondencji w świetle cytowanej wyżej ustawy pdop, można uznać za koszty uzyskania przychodów.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj