Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP2-443/39/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443/39/05
Data
2005.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
sprzedaż budynków
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka dokonała sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów. Budynki stanowią towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W budynkach przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych ani w trakcie użytkowania Spółka nie dokonała nakładów na ulepszenie sięgających 30% wartości poczatkowej, przeprowadzane były tylko remonty bieżące. Czy sprzedaż ww. budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów jest zwolniona z opodatkowania?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 5 lipca 2005 r. (data wpływu: 6 lipca 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 22 lipca 2005 r. (data wpływu: 26 lipca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Z treści wniosku złożonego przez Podatnika wynika, iż Spółka dokonała sprzedaży nieruchomości położonych w Warszawie zabudowanych budynkami mieszkalnymi wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów. Budynki stanowią towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), Spółce przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wg. pisma Podatnika, w budynkach przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych ani w trakcie użytkowania Spółka nie dokonała nakładów na ulepszenia sięgających 30% wartości początkowej, przeprowadzane były tylko remonty bieżące. Budynki zostały wybudowane w 1991 r. jako mieszkalne. Od 1991 r. były wynajmowane przez poprzednich właścicieli na działalność biurową, Spółka po ich nabyciu w 2001 r. od osób fizycznych wynajmowała je na cele biurowe i na cele działalności szkoleniowej. W budynkach nigdy nikt nie był zameldowany i nikt nie mieszkał, wszystkie pomieszczenia były wykorzystywane na działalność użytkową.
Pytanie Spółki dotyczy prawidłowości zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży ww. budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów.
Zdaniem Spółki, ponieważ sprzedaż dotyczy budynków, które stanowią towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy VAT, a Spółce przy ich zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wydatki na ulepszenie nie przekroczyły 30% ich wartości początkowej, sprzedaż tych nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Ocena prawna:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych (...), pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Stosownie zaś do art. 43 ust. 2 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy, poprzez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. W ust. 6 wyżej cytowanego artykułu określono, iż "zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych ".
Jeśli wszystkie warunki opisane w ust. 6 zostaną spełnione łącznie to sprzedaż używanych budynków, budowli oraz ich części nie jest zwolniona od podatku pomimo tego, że sprzedawane obiekty odpowiadają ustawowej definicji towaru używanego.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że stosownie do § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 97, poz. 970) "zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.Wobec powyższego sprzedaż budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, o których mowa w piśmie Spółki, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj