Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421AV/443-81/DEC/DL/07
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421AV/443-81/DEC/DL/07
Data
2007.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
rolety, żaluzje
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Wysokość stawki podatku od towarów i usług na montaż w budynkach mieszkalnych okien, drzwi metalowych antywłamaniowych i wewnętrznych, żaluzji, rolet antywłamaniowych i materiałowych, markiz i zasłon.


Pismem z dn. 19.10.2006 r. zwrócił się Pan do tutejszego Organu podatkowego z pytaniem o wysokość stawki podatku od towarów i usług na świadczone usługi związane z montażem w budynkach mieszkalnych gotowych wyrobów:1) okien,2) drzwi metalowych antywłamaniowych i wewnętrznych, 3) żaluzji,4) rolet antywłamaniowych i materiałowych,6) markiz i zasłon; Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w celu wykonania usługi kupuje Pan wyżej wymienione wyroby gotowe i montuje je w budynkach mieszkalnych. W związku z wątpliwościami dotyczącymi zastosowania prawidłowej stawki do opodatkowania wykonywanych czynności, wystąpił Pan z zapytaniem do Urzędu Statystycznego w Łodzi o zaklasyfikowanie opisanych usług do odpowiednich grupowań PKWiU. W odpowiedzi Urząd Statystyczny poinformował - co wynika z załączonego do wniosku pisma, iż:montaż stolarki okiennej i drzwiowej, rolet materiałowych, żaluzji, rolet zewnętrznych aluminiowych, moskitier na elementach stolarki okiennej i drzwiowej przez podmiot niebędący ich producentem mieści się w grupowaniu PKWiU 45.42.11-00.00 „Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych”;montaż markiz przez podmiot niebędący ich producentem mieści się w grupowaniu PKWiU 45.34.31-00.00 „Usługi związane z montażem zasłon i markiz” Przedstawiając swoje stanowisko stwierdził Pan, że przy wykonywaniu tych usług podczas przeprowadzanych remontów w budynkach mieszkalnych może do całości zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Analizując przedstawione informacje i Pana stanowisko, zawarte w złożonym piśmie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę podatku w wysokości 7%. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z ust. 2 w/w art. 146 ustawy rozumie się roboty budowlane, dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla wykonywanych przez Pana robót istotne jest, czy w danym przypadku mamy do czynienia odrębnie z dostawą towarów i świadczeniem usług czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym – opodatkowaną obniżoną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Na podstawie art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czyli wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Z dniem 1 maja 2004 r., rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), została wprowadzona do stosowania nowa klasyfikacja PKWiU. Jednakże w związku z brzmieniem § 2 tego rozporządzenia, do 31 grudnia 2007 r., dla celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Jak wynika z załączonego do wniosku pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi, montaż okien, drzwi metalowych antywłamaniowych i wewnętrznych, montaż żaluzji, rolet antywłamaniowych i materiałowych przez podmiot nie będący ich producentem mieścił się w grupowaniu PKWiU „45.42.11-00.00”, natomiast montaż markiz i zasłon przez podmiot nie będący ich producentem mieścił się w grupowaniu PKWiU „45.34.31-00.00” (dot. klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 18.03.1997 r.). Zatem opisane i wykonywane przez Pana czynności zostały zakwalifikowane jako usługi i mieszczą się w Sekcji F – Dział 45 „Roboty budowlane” Przy ustalaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług istotna jest również treść umowy zawartej z klientem na wykonanie konkretnej usługi budowlanej. Zatem, jeżeli umowa nie przewiduje wyszczególniania kosztów zużytych materiałów i robocizny to mamy do czynienia z daną usługą budowlaną i to ona jest przedmiotem opodatkowania właściwą stawką podatku od towarów i usług w wystawionej fakturze. Natomiast, jeżeli umowa przewidywałaby odrębnie świadczenie usługi i odrębnie dostawę towaru – obie te czynność będą opodatkowane według właściwych stawek podatkowych – usługa budowlana w budynku mieszkalnym 7%, dostawa towaru według stawki 22%. W związku z powyższym, jeżeli opisane we wniosku roboty budowlane wykonuje Pan w budynkach mieszkalnych a zawarta ze zleceniodawcą umowa cywilnoprawna określa całościową wycenę usługi, to w opinii tut. Organu podatkowego do 31 grudnia 2007r. do opodatkowania wyszczególnionych wyżej usług ma zastosowanie 7% stawka podatku od towarów i usług – na podstawie cytowanego przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj