Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
USPO/436/2/2007/EM
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPO/436/2/2007/EM
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku

Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
spadek
termin ustawowy
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Jak należy liczyc datę upływu pięcioletniego okresu zamieszkiwania lokalu mieszkalnego wymaganego do utrzymania ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa / tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. / Naczelnik urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza ze stanowisko Pani ...................................... przedstawione we wniosku z dnia 13-02-2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej udzielonej ulgi na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn / tj Dz. U. Nr 16, poz. 89 z 1997 r. ze zm. / z tytułu nabytego w spadku lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13-02-2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ..........wpłynął wniosek Pani ...........................o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego . Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbwego , naczelnik urzędu celnego lub wót , burmistrz ( prezydent miasta ) , starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola albo postępowanie przed sądem administracyjnym .
W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z opisanego przez stronę stanu faktycznego wynika, że w dniu 17-07-2002 roku Pani .......złożyła zeznanie podatkowe o nabyciu praw do spadku wraz z oświadczeniem o spełnianiu warunków określonych w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, na mocy którego skorzystała z ulgi oraz że Pani ........w dniu składania zeznania podatkowego tj. 17-07-2002 r. zamieszkiwała w nabytym lokalu poł. w ............ i zamieszkuje nadal. Z wniosku wynika że Pani ..............aktualnie rozważa możliwość sprzedaży tego lokalu po dniu 17-07-2007 r. , wktórym to mija pięcioletni okres zamieszkiwania. Pani .......... zwraca się z pytaniem określenia dokładnej daty upływu pięcioletniego okresu zamieszkiwania lokalu wymaganego do utrzymania ulgi.
Według stanowiska wnioskodawcy okres zamieszkiwania od 17-07-2002 r. do dnia 17-07-2007 r. jest wystarczający, aby ulga była zachowana.
Na podstawie wyżej przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w ......... po przeanalizowaniu stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:
Podstawą prawną ulgi w podatku od spadków i darowizn, z której korzysta występujaca z zapytaniem podatniczka , jest art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwanej dalej ustawą ( tj. Dz.U nr 16, poz. 89 z 1997 r. z późn.zm. ), zgodnie z którym przy nabyciu w drodze spadku m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez osobę zaliczaną do I-szej grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania jego wartosci do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2, powierzchni użytkowej lokalu ( ust. 1 ). Ulga ta przysługuje jednakże osobom, które spełniają łącznie wszystkie określone w ustawie warunki, w tym będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez pięć lat od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku.
Z pisma podatniczki wynika że w dniu składania zeznania podatkowego tj. 17-07-2002 r, już zamieszkiwała w nabytym lokalu oraz że dzień 17-07-2007 r. jest dniem, w którym zgodnie ze stanowiskiem podatniczki, upływa minimalny okres zamieszkiwania jaki musi być dotrzymany dla zachowania przedmiotowej ulgi.
Odnosząc powyższe okliczności do stanu prawnego zauważyć należy, iż ustawodawca operuje pojęciem , przez 5 lat od dnia ... ,, .Sposób w jaki należy liczyć terminy związane z zastosowaniem przepisów prawa podatkowego precyzuje art. 12 powołanej wyżej ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa. Do cytowaneo zapisu art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn odnosi sie regulacja art. 12 § 4 ordynacji podatkowej, która brzmi : Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdy takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu, który poprzedziłby bezpośrednio ten dzień.
W związku z powyższym dzien 17-07-2007 r. jest ostatnim dniem ustawowego 5-letniego okresu zamieszkiwania w nabytym lokalu, koniecznego do zachowania prawa do ulgi podatkowej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W świetle powyższego stanowisko Pani .....................jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, niniejsza interpretacvja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj