Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII415/1/63/06
z 31 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/1/63/06
Data
2006.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odstąpienie
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy w związku z bezpłatnym odstąpieniem wzajemnie mieszkań, na podstawie przedwstępnej umowy zamiany zawartej w formie aktu notarialnego, obowiązany jest Pan płacić podatek dochodowy od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 05.07.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, czy w związku z bezpłatnym odstąpieniem wzajemnie mieszkań, na podstawie przedwstępnej umowy zamiany zawartej w formie aktu notarialnego, obowiązany jest Pan płacić podatek dochodowy od osób fizycznych, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 05.07.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści pisma wynika, że zamierza Pan dokonać zamiany z inną osobą mieszkań własnościowych, które zostały wykupione od gminy. Ze względu na czasowe (pięć lat) ograniczenie prawne zapisane w umowie notarialnej, nie możecie jednak Państwo zamienić tych mieszkań. Wobec powyższego zamierza Pan zawrzeć przedwstępną umowę zamiany lokali mieszkalnych w formie aktu notarialnego z jednoczesnym wydaniem tych mieszkań. Po zawarciu przedwstępnej umowy przeprowadzi się Pan do lokalu mieszkalnego wydanego na podstawie tej umowy. Po upływie pięciu lat od wykupienia wspomnianego lokalu mieszkalnego od gminy transakcja zostanie sfinalizowana, tj. dokonana zostanie zamiana tych mieszkań.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażono opinię, że w związku z wydaniem przez Pana bezpłatnie mieszkania nie będzie Pan obowiązany do opłacania podatku dochodowego, ponieważ nie będzie Pan z tego tytułu otrzymywać żadnych dochodów.
Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy zważył, co następuje.
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl przepisu art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 – 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Źródłem przychodu, z którego dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych są - w myśl art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nieruchomości lub ich części.

Stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.
Z treści powołanego przepisu art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że ustala się przychód w sposób określony w tym przepisie tylko w sytuacji, kiedy tytułem prawnym do używania nieruchomości lub jej części jest jej bezpłatne odstąpienie, tj. umowa użyczenia lub umowa o podobnym charakterze.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione zostały przypadki, w których w związku z oddaniem w bezpłatne użytkowanie nieruchomości lub jej części nie ustala się wartości czynszowej, tj. nie powstaje przychód. Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
Mając na względzie powołane przepisy oraz opisany stan faktyczny uznać należy, że w związku z bezpłatnym odstąpieniem mieszkania osobie obcej na podstawie zawartej przedwstępnej umowy zamiany będzie Pan uzyskiwał przychody z nieruchomości. Bowiem nabywca, któremu na podstawie wspomnianej umowy, przed zawarciem umowy przyrzeczonej zezwoli Pan na dysponowanie nieruchomością, będzie użytkował przedmiotową nieruchomość bezpłatnie. Zatem pomimo, że nie zostanie osiągnięty faktyczny przychód, dla celów podatkowych należy ustalić przychód z nieruchomości zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 powołanej ustawy. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegała będzie nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta przez Pana w roku podatkowym. Jeżeli koszy uzyskania przekroczą sumę przychodów, wówczas różnica będzie stratą z wspomnianego źródła przychodów. Jednocześnie wskazać należy, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są, w myśl przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Tym samym stwierdzić należy, że stanowisko Pana w przedstawionej sprawie, zawarte we wniosku z dnia 05.07.2006 r. jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia, bowiem z treści wniosku wynika, że pytanie dotyczy zdarzeń przyszłych.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia – stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj