Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-2/443/123/06/KW
z 27 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-2/443/123/06/KW
Data
2006.12.27



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie
koszty uzyskania przychodów
pomoc prawna


Pytanie podatnika
Podatnik ponósł koszty pomocy prawnej i ekonomicznej w celu uzyskania dofinansowania projektu inwestycyjnego. Czy podatek naliczony wynikający z faktur VAT podlega odliczeniu od podatku należnego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi przez Spółkę kosztami pomocy prawnej i ekonomicznej w przygotowaniu wniosku o pomoc finansową.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik poniósł na rzecz wyspecjalizowanego podmiotu zewnętrznego koszty pomocy prawnej i ekonomicznej w celu uzyskania dofinansowania projektu inwestycyjnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006.

Pytanie Podatnika: Czy w związku z powyższym naliczony podatek VAT wynikający z faktur VAT podlega odliczeniu od podatku należnego?

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: Zdaniem Spółki ma ona prawo odliczyć podatek od towarów i usług, zawarty w cenie usług, obejmujących przygotowanie wniosku o pomoc unijną, zapłacony z własnych środków. Prawo to przysługuje Spółce niezależnie od prawa do zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów w podatku od osób prawnych ze względu na związek z przychodem zwolnionym od opodatkowania – podstawa prawna: art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując, co następuje:Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Dla skorzystania z tego prawa koniecznym jest spełnienie warunków ustawowych.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez Podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże, na mocy art. 88 ust. 3 ww. ustawy, powyższy przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

  1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;
  2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku;
  3. wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane;
  4. podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych;
  5. wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający;
  6. nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu;
  7. nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu;
  8. podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11.

Do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, zalicza się m.in. te wydatki, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Podany przez Podatnika stan faktyczny należy odnieść do dwóch warunków wynikających z powyższych przepisów, tj. związku poniesionych wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz możliwością zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Dlatego też Podatnik w momencie nabycia usług, tj. poniesienia wydatków w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, dokonuje kwalifikacji, czy zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu, a tym samym czy istnieje możliwość zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Powyższe oznacza, że Podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego od nabycia usług, jeżeli przepisy o podatku dochodowym nie pozwalają na zaliczenie wydatków związanych z nabyciem tychże usług do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże zakaz odliczania podatku naliczonego nie obowiązuje m.in. w przypadku wymienionym w art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a mianowicie, jeżeli wydatki związane są z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe pod warunkiem, że poniesione koszty pomocy prawnej i ekonomicznej, jako wydatki mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z uwzględnieniem zapisów art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj