Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/ZV/P/Pr-86/06/ZS
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/ZV/P/Pr-86/06/ZS
Data
2006.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
systemy alarmowe
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką stawką opodatkowane są usługi instalacji i konserwacji systemów alarmowych w budynkach mieszkalnyc, z wykorzystaniem materiałów własnych podatnika


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Podatnika jest ochrona osób i mienia, w ramach której dokonywane są m.in. usługi instalacji i konserwacji systemów alarmowych. Usługi te wykonywane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak również w siedzibach podmiotów gospodarczych, z wykorzystaniem materiałów własnych Podatnika.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym, Spółka stoi na stanowisku, iż świadczone usługi polegające na instalacji, naprawie i konserwacji systemów alarmowych w budynkach mieszkalnych należy uznać za prace budowlano-montażowe i konserwacyjne, a tym samym przy opodatkowaniu tych usług można zastosować stawkę podatku VAT 7%. Strona zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie słuszności przedstawionego stanowiska w powyższej sprawie.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 wymienionej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ponadto przepis art.146 ust.1 pkt 2 lit. a, cytowanej ustawy o VAT stanowi, że w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, do dnia 31 grudnia 2007r., w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym, stosuje się 7% stawkę podatku VAT. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, do obiektów budownictwa mieszkaniowego zalicza się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Jednocześnie w myśl art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa powyżej, rozumie się:

1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Jeżeli zatem przedmiotem umowy cywilno-prawnej, zawartej między podatnikiem i klientem są usługi instalacji i konserwacji systemów alarmowych w sklasyfikowanych jak powyżej budynkach mieszkalnych, w okresie do 31.12.2007 r. zastosowanie znajdzie stawka VAT 7%. W przypadku wykonywania ww. usług w budynkach innych niż mieszkalne - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy - zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, usługi montażu i konserwacji systemów alarmowych realizowane są w budynkach mieszkalnych, czyli związane są z budownictwem mieszkaniowym. Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów, jest to stanowisko właściwe. W niniejszym przypadku problem jednak polega na wysokości stawki podatku VAT w kwestii świadczenia usługi oraz dostawy towarów. Stawka podatku VAT na wykorzystane materiały, niezbędne do prawidłowego wykonania usługi, uzależniona jest bowiem od treści zawartej umowy. Jeżeli umowa przewiduje odrębnie świadczenie usługi i odrębnie dostawę towaru – obie te czynności opodatkowane będą odpowiednio według właściwych stawek podatku VAT – usługa remontowo-budowlana według stawki 7%, natomiast dostawa towarów według stawki 22%.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 cyt. ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie klasyfikacji statystycznej PKWiU, a stawka podatku VAT uzależniona jest w szczególności od precyzyjnego ustalenia identyfikacji zarówno czynności, którą podatnik wykonuje, jak i identyfikacji przedmiotu tej czynności. Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie świadczonych usług spoczywa na podatniku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj