Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/5/07/LJ
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/5/07/LJ
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
świadczenie nieodpłatne
umowa ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy powstaje przychód u członków zarządu z tytułu ponoszenia przez Spółkę składek na ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej D., w sytuacji, gdy zawarta będzie umowa ubezpieczenia bez wskazania personalnego poszczególnych członków zarządu tj. bezimiennie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym w dniu 15 stycznia 2007 r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka rozważa zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu zwanej D. każdej osoby, która w okresie ubezpieczenia sprawować będzie funkcje zarządcze w Spółce. Na polisie nie będą wymienione konkretne osoby ubezpieczone, czyli ubezpieczenie będzie miało charakter bezimienny. Ubezpieczającym będzie Spółka i to Spółka opłaci jednorazowo składkę za dany okres (rok lub dłużej) na ubezpieczenie członków zarządu zaś ubezpieczonym - członkowie zarządu Spółki. Beneficjentem w razie zajścia zdarzenia objętego polisą będzie Spółka lub osoby trzecie, którym wyrządzono szkodę. Statut przewiduje, że Zarząd składa sie z jednego do trzech członków, w tym Prezesa Zarządu. Aktualnie Zarząd jest dwuosobowy, a stosunek prawny łączący Spółkę z Członkami Zarządu opiera się na umowie o pracę i powołaniu przez Walne Zgromadzenie.

Spółka zadaje pytanie czy powstaje przychód u członków zarządu z tytułu ponoszenia przez Spółkę składek na ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej D., w sytuacji, gdy zawarta będzie umowa ubezpieczenia bez wskazania personalnego poszczególnych członków zarządu tj. bezimiennie?

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek, Spółka jest ubezpieczającym zobowiązanym do zapłacenia składki, a ubezpieczonym każdy członek zarządu (jako organu). Zawieranie bezimiennych umów nie rodzi konieczności przypisania składki poszczególnym członkom zarządu, wiec nie powstaje u nich przychód, a w związku z tym opłacenie składki nie rodzi obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy po stronie Spółki. Nie wiąże się to bowiem z otrzymaniem lub pozostawieniem do dyspozycji konkretnych osób jakichkolwiek wartości pieniężnych lub innych świadczeń. Ponadto zdaniem Spółki nie jest zasadne aby arytmetycznie dzielić zapłaconą składkę na tyle części, ile jest w momencie zawierania ubezpieczenia i opłaty składki osób odpowiadających definicji ubezpieczonych. Nie można wykluczyć możliwości odwołania lub rezygnacji niektórych z tych osób z pełnionych funkcji przed upływem okresu ubezpieczenia czy też powołania większej liczby osób w skład Zarządu w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Prowadziłoby to do tego, że jedna osoba zobowiązana byłaby do zapłacenia podatku od świadczenia częściowo uzyskanego przez inna osobę.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Art. 12 ust. 1 w/w ustawy definiuje przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy – za przychody uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W świetle powyższego przepisu składkę ubezpieczeniową opłacaną przez Spółkę należy traktować jako nieodpłatne świadczenie na rzecz członka zarządu spółki. Następstwem tego jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie mające konkretny wymiar finansowy. W tym przypadku nie ma znaczenia, że umowa ubezpieczenia zawarta jest bez wskazania personalnego poszczególnych członków zarządu tj. bezimiennie. Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym umowa ubezpieczenia obejmie wszystkich członków zarządu, którzy zatrudnieni są w Spółce na podstawie umowy o pracę, czyli nie stanowi żadnego problemu ustalenie, komu przysługuje przysporzenie majątkowe z tytułu opłacanej składki w przypadku gdy umowa jest bezimienna.

Opłacenie przez Spółkę członkom zarządu (zatrudnionym na podstawie umowy o pracę) składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej stanowi nieodpłatne świadczenie zgodnie z art. 12 ust. 1 w/w ustawy, w stosunku do którego należy stosować zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy określone w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są zobowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W związku z powyższym składka ubezpieczeniowa płacona przez Spółkę na rzecz członka zarządu zatrudnionego na podstawie umowy o prace stanowi przychód osoby fizycznej podlegający opodatkowaniu. W tym przypadku bez znaczenia pozostaje fakt iż umowa ubezpieczenia zawarta została w formie bezimiennej, ponieważ Spółka jako pracodawca posiada pełne dane osobowe na temat w/w osób, a także dane o czasie pełnienia funkcji członków zarządu przez te osoby.

W tej sytuacji Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych winna wykazać kwotę opłaconej składki na ubezpieczenie OC członka zarządu łącznie z pozostałymi składnikami wynagrodzenia w rocznej informacji PIT-11.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj