Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/4/07/LJ
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/4/07/LJ
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
świadczenie nieodpłatne
umowa ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych powstaje za miesiąc, w którym opłacona została składka za cały okres obowiązywania polisy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym w dniu 15 stycznia 2007 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka rozważa zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu. Ubezpieczenie będzie miało charakter imienny i będą wykazane konkretne kwoty ubezpieczenia każdego z członków zarządu. Ubezpieczającym będzie Spółka, która jednorazowo opłaci składkę na ubezpieczenie za członków zarządu, za cały okres obowiązywania polisy. Beneficjentem kwoty ubezpieczenia w przypadku zajścia zdarzenia objętego polisą będzie spółka lub osoby trzecie, którym wyrządzono szkody. W przeszłości, którą obejmuje ochrona polisy (klauzula retroaktywna) i obecnie Zarząd składa się z dwóch członków wykonujących swoją funkcje w oparciu o umowę o pracę.

Spółka stoi na stanowisku, iż w powyższym przypadku obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych powstaje za miesiąc, w którym opłacona została składka za cały okres obowiązywania polisy. U członków zarządu powyższy przychód zostanie zakwalifikowany jako przychód z tytułu umowy o pracę, a Spółka jako płatnik pobierze i odprowadzi podatek według obowiązujących przepisów dotyczących przychodów z umów o pracę (art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ponadto zdaniem Spółki przychodem, a więc i podstawą podatku dochodowego od osób fizycznych dla każdej osoby wymienionej w polisie w chwili jej zapłaty przez Spółkę, jest cena zakupu tej polisy dla tej osoby. Momentem powstania przychodu jest data poniesienia świadczenia przez Spółkę, czyli zapłata składki ubezpieczeniowej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Art. 12 ust. 1 w/w ustawy definiuje przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy – za przychody uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W świetle powyższego przepisu opłacone z majątku Spółki składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członka zarządu stanowią jego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Przychód z tego tytułu powstaje zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie opłacenia przez Spółkę składki OC.

Przychód ten należy zakwalifikować do przychodów określonych w art. 12 ust. 1 w/w ustawy, w stosunku do którego należy stosować zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy określone w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są zobowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zasady obliczania i poboru w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od zakładów pracy zostały określone w art. 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zakończeniu roku podatkowego, stosownie do uregulowania zawartego w art. 39 ust. 1 w/w ustawy płatnicy będący „zakładami pracy” w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienne informacje sporządzone wg ustalonego wzoru (PIT-11/8B) o wysokości osiągniętego za pośrednictwem zakładu pracy dochodu i pobranych przez niego zaliczkach na podatek.

W tym przypadku Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych winna wykazać kwotę opłaconej składki na ubezpieczenie OC członka zarządu łącznie z pozostałymi składnikami wynagrodzenia w rocznej informacji PIT-11.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj