Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415-4/2007
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415-4/2007
Data
2007.02.21


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
wypadek przy pracy
zadośćuczynienie


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. W przedsiębiorstwie uległ śmiertelnemu wypadkowi pracownik. W związku z jego śmiercią, na podstawie zawartej ugody sądowej wypłacone zostało rodzicom zmarłego jednorazowe odszkodowanie oraz koszty pogrzebu. Dodatkowo poniesiono koszty postępowania sądowego oraz koszty związane z ustanowieniem pełnomocnictwa.
Czy poniesione wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a, art. 14 b, art. 14 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w złożonym w dn. 28.12.2006 r. wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W dniu 28.12.2006 r. wystąpił Pan z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, mianowicie przepisu art. 23 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w prowadzonym przedsiębiorstwie uległ śmiertelnemu wypadkowi pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W związku z jego śmiercią, na podstawie zawartej ugody sadowej wypłacone zostało rodzicom zmarłego jednorazowe odszkodowanie w wysokości 80.000 zł oraz koszty pogrzebu w wysokości 5000 zł. Dodatkowo poniesiono koszty postępowania sądowego oraz koszty związane z ustanowieniem w sprawie pełnomocnika.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 13 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wysokości określonej przez właściwego ministra oraz dodatkowej składki ubezpieczeniowej w przypadku stwierdzenia pogorszenia warunków pracy.

Wysokość odszkodowań jednorazowych, o których mowa w cytowanym art. 23 ust. 1 pkt. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chodów zawodowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 199, poz. 1673) oraz obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 marca 2006 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (M.P. z dnia 14 marca 2006 r. Nr 19, poz. 210). Przyznanie bądź odmowa przyznania jednorazowego świadczenia następuje na drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaś odwołanie w tej sprawie rozpatruje sąd w postępowaniu cywilnym z zakresu ubezpieczeń społecznych uregulowanych w przepisach ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. W myśl przepisu art. 477 (12) k.p.c. w postępowaniu toczącym się w tym trybie nie jest możliwe zawarcie ugody sądowej.

Wobec powyższego jeżeli odszkodowanie zostało wypłacone na podstawie ugody sądowej - co ma miejsce w opisanym przez Pana stanie faktycznym - roszczenie o to odszkodowanie musiało być oparte na innej podstawie prawnej niż ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a tym samym wypłata jego stanowi koszt uzyskania przychodu.

Na uwagę zasługuje tu również przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z którego wynika związek przyczynowo skutkowy pomiędzy racjonalnie i gospodarczo uzasadnionymi wydatkami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą a uzyskanymi przychodami. Koszty należy więc oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodu, a nie rezultatu jaki przyniosły w postaci konkretnego przychodu.

Niewątpliwie odszkodowania i zadośćuczynienie wypłacone tytułem rekompensaty za obrażenia doznane przez pracownika na skutek wypadku przy pracy są związane z działalnością zakładu pracy, który zatrudniając pracowników bierze na siebie ryzyko ponoszenia tego rodzaju kosztów. Zatem odszkodowanie wypłacone na podstawie zawartej ugody rodzinie pracownika, który uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy jako wydatek związany z ogólnym funkcjonowaniem zakładu pracy. Kosztem uzyskania przychodu są również wydatki związane z postępowaniem sądowym oraz koszty pogrzebu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu; interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj