Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII415/1/75/06
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/1/75/06
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe


Słowa kluczowe
stwierdzenie nadpłaty
właściwość


Pytanie podatnika
Kto jest właściwy w sprawie stwierdzenia nadpłaty podatku pobieranego przez płatnika, jeżeli płatnik nieprawidłowo pobierał zryczałtowany 19% podatek?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku złożonym dnia 21.08.2006 r., uzupełnionym pismami złożonymi dnia 04.09.2006 r. oraz dnia 15.09.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, kto jest właściwy w sprawie stwierdzenia nadpłaty podatku pobieranego przez płatnika, jeżeli płatnik nieprawidłowo pobierał zryczałtowany 19% podatek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 21.08.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 28.08.2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismami z dnia 04.09.2006 r. oraz z dnia 14.09.2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści pism wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabył Pan obligacje trzyletnie ZO 806 płacąc z konta firmy. W związku z powyższym w latach 2004-2006, co pół roku firma otrzymywała odsetki od obligacji, które gromadzono na rachunku bankowym Pana firmy. Jednocześnie bank prowadzący Pana rachunek utrzymywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako płatnik pobierał 19% zryczałtowany podatek dochodowy od odsetek, zgodnie z art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, traktując przychody z odsetek jako przychody z kapitałów pieniężnych. Wobec tego pyta Pan: „jeżeli płatnik nieprawidłowo pobierał zryczałtowany 19% podatek to kto jest właściwy w sprawie stwierdzenia nadpłaty podatku pobieranego przez płatnika?”
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażono opinię, że wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku należy złożyć do urzędu skarbowego.

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy zważył, co następuje.
Stosownie do przepisu art. 72 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa za nadpłatę uważa się kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Nadpłata powstaje, w myśl art. 73 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, z zastrzeżeniem § 2, z dniem pobrania przez płatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej.
Zgodnie z treścią przepisu art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że w przypadku kwestionowania zasadności poboru przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego, może Pan wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku. Właściwy do rozpatrzenia wniosku będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy według Pana miejsca zamieszkania. Stosownie bowiem do przepisu art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2. Jednocześnie wskazać należy, że stanowisko tut. organu podatkowego w przedstawionej przez Pana sprawie, wyrażone w niniejszym postanowieniu, nie rozstrzyga kwestii prawidłowości naliczenia i pobrania przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych Panu, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, odsetek od obligacji. Stanowisko w tej kwestii organ podatkowy zaprezentował w postanowieniu z dnia 26.10.2006 r. znak US PDI/415/1/43/06. Wobec czego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy w niniejszym postanowieniu (nr PDII 415/1/75/06) nie wypowiada się co do zasadności wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku, a jedynie udziela interpretacji w zakresie wskazanym przez Pana w pytaniu 2 przedmiotowego wniosku.
Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia, tj. w stanie prawnym obowiązującym w 2005 r.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia – stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj