Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PDOF/415/47-2/06
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDOF/415/47-2/06
Data
2006.12.11



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
stawki ryczałtu
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy usługa montowania regałów sklepowych opodatkowana jest stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5%?


Działając na podstawie art. 14 § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) oraz przepisów art. 12 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z 2000 r. z późn. zm.) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.11.2006 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 06.11.2006 r.i został uzupełniony pismem z dnia 06.12.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu – 07.12.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach postanawia, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej stawką 5,5% zryczałtowanego podatku dochodowego – jest nieprawidłowe.

W dniu 06.11.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach wpłynął wniosek, z którego wynika, że podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie montażu regałów sklepowych. Jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podjęta przez podatnika działalność gospodarcza została sklasyfikowana jako pozostałe roboty budowlane zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) i zaliczona do sekcji F działu 45.45Z i taka zgłoszona została do opodatkowania: „wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych”. Zdaniem podatnika – „skoro przedmiotowa usługa zarówno we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jak również w wydanym numerze REGON została zakwalifikowana jako pozostałe usługi budowlane to wychodząc od literalnego brzmienia art. 12 pkt 4 podpkt. a uważam, że przedmiotowa usługa mieści się w zakresie opodatkowania stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.

Podstawą do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest zakwalifikowanie wykowywanej działalności według PKWiU. Od tej klasyfikacji zależna jest wysokość ryczałtu. Wynika to z art. 4 ust. 1 pkt. 1 wyżej cytowanej ustawy, który stanowi, że użyte w ustawie określenia działalności usługowej oznaczają pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr. 42, poz. 264 z późn. zm. – wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29.06.1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr. 88, poz. 439 z późn. zm.), przy czym stosownie do postanowień § 2 pkt. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) do celów opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z dnia 18.03.1997 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31.12.2006 r.

Z przepisów art. 12 ust. 1 pkt. 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. Roboty budowlane zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług zaliczone są do sekcji F, działu 45. Dział ten obejmuje między innymi prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli(...). Pojęcie działalności wytwórczej, zostało zdefiniowane w art. 4 ust. 1, pkt. 4 w/w ustawy zgodnie z którym jest to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. W tak zarysowanej definicji nie mieści się działalność polegająca na montażu regałów sklepowych bowiem w jej wyniku nie powstają nowe wyroby.

Skoro zatem prowadzona przez podatnika działalność w wyżej wymienionym zakresie (montaż regałów sklepowych) nie jest działalnością wytwórczą, nie mieści się w zakresie normowania powołanego wyżej przepisu. Działalność ta mieści się natomiast w pojęciu działalności usługowej, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt. 1 ustawy, w myśl którego przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną wyżej powołanym rozporządzeniem Rady Ministrów – z zastrzeżeniem zdefiniowanych odrębnie; działalności gastronomicznej (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy) oraz działalności usługowej (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy).

Stosownie zaś do art. 4.1 Zakresu Rzeczowego PKWiU, pod pojęciem usług rozumie się:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji,
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zasadą jest opodatkowanie przychodów z działalności usługowej według stawki 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy), przy czym wyjątki od tej zasady stanowią przypadki określone w pkt. 1, 2, 4 i 5 ust. 1 art. 12 oraz załączniku nr 2 do ustawy, wśród których jednak prowadzona przez Pana działalność się nie mieści. Wobec powyższego stawka podatku z tego tytułu wynosi 8,5%, zaś klasyfikacja statystyczna tych usług nie ma ostatecznie znaczenia, bowiem dla ustalenia tej stawki w sposób przedstawiony wyżej wystarczająca jest analiza samych tylko przepisów art. 12 ustawy, z uwzględnieniem ustaleń dokonanych wyżej.

Mając na uwadze powyższe, czynności montażu regałów sklepowych zakwalifikować należy jako mieszczące się w pojęciu działalności usługowej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu według stawki 8,5%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj