Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.I-OF-406/2/5/2007
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-OF-406/2/5/2007
Data
2007.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opakowania
paleta


Pytanie podatnika
Czy wartość zakupionych palet stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie otrzymania palet i faktury, czy też kosztem uzyskania przychodu jest wartość palet wycofanych z używania na wskutek zużycia przy ewidencjonowaniu zakupu i sprzedaży palet jedynie za pośrednictwem konta 316 „opakowania”?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.);
  • art. 22 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Pani A. z dnia 26.10.2006 r. (data wpływu do tut. Organu 27.10.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym opisanym we wniosku w sprawie uznania za koszt uzyskania przychodu wartości zakupionych palet:

  • za nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wartości zakupionych palet za koszt uzyskania przychodu w momencie otrzymania palet i faktury,
  • w pozostałym zaś zakresie za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 27.10.2007 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek Pani A. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następnie uzupełniony pismami z dnia 13.11.2006 r. i z dnia 30.11.2006 r. Po dokonaniu analizy złożonego wniosku ustalono, że w sprawie będącej jego przedmiotem spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 14a § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pani A. przedstawiając stan faktyczny podała, iż jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi. Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów potrącane są na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka jawna dokonuje zakupu materiałów budowlanych, które otrzymuje od dostawcy na paletach. Wartość palet uwzględniona jest na wystawionych fakturach VAT w odrębnej pozycji. W momencie zwrotu palet do dostawcy spółka, której wspólnikiem jest Pani A. wystawia faktury sprzedaży. Podkreśla przy tym, iż z dostawcą nie posiada żadnej umowy określającej warunki obrotu paletami.

Pytanie podatnika: Czy wartość zakupionych palet stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie otrzymania palet i faktury, czy też kosztem uzyskania przychodu jest wartość palet wycofanych z używania na wskutek zużycia przy ewidencjonowaniu zakupu i sprzedaży palet jedynie za pośrednictwem konta 316 „opakowania”? Zdaniem podatnika wydatki związane z zakupem palet stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu i to w momencie otrzymania palet i faktury, natomiast ich sprzedaż stanowi przychód. W związku z zaprezentowanym w zdaniu poprzednim stanowiskiem wyklucza to możliwość ewidencjonowania zakupu i sprzedaży palet jedynie za pośrednictwem konta 316 „opakowania” i zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości palet wycofanych z używania na wskutek ich zużycia.

Tutejszy organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego we wniosku z dnia 26.10.2006 r., uzupełnionego pismami z dnia 13.11.2006 r. i z dnia 30.11.2006 r., stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska Podatnika i stwierdził jak niżej.

W przedmiotowej sprawie istotne znaczenie ma określenie warunków obrotu opakowaniami. Pani A. podkreśliła, iż spółka jawna nie zawarła z dostawcą materiałów budowlanych żadnej umowy regulującej zasady obrotu paletami. W praktyce wartość palet wyszczególniona jest na fakturze dostawcy dokumentującej zakup materiałów budowlanych, w odrębnej pozycji. Natomiast zwrot palet następuje poprzez ich sprzedaż udokumentowaną fakturą sprzedaży VAT wystawioną przez spółkę jawną, której wspólnikiem jest Pani A. Zapłata za zakupione towary i palety dokonywana jest przelewem w terminie określonym na fakturze jako termin zapłaty.

W myśl § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Zacytowany powyżej § 19 ust. 1 ww. rozporządzenia nie stanowi dyspozycji do pobierania kaucji lub określenia jej w umowie, wskazuje tylko, że pobranie kaucji lub określenie jej w umowie jest warunkiem nie fakturowania opakowań w momencie wydania towaru. Spółka jawna nie uregulowała z kontrahentem sposobu obrotu paletami przy dokonywaniu transakcji zakupu - sprzedaży w sposób określony w wyżej zacytowanym § 19 ust. 1 rozporządzenia, zatem faktura dokumentująca zakup materiałów budowlanych prawidłowo uwzględnia również wartość palet. W przedmiotowej sprawie, jak słusznie zaznaczono we wniosku, spółka jawna, której wspólnikiem jest Pani A. dokonała zakupu materiałów budowlanych wraz z opakowaniem, stając się jego właścicielem. Zakupione opakowania następnie sprzedaje dostawcy, dokumentując ich sprzedaż fakturą VAT.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Z powyższego unormowania wynika, że musi istnieć bezpośredni lub pośredni związek przyczynowo skutkowy między poniesionymi przez podatnika wydatkami a osiągnięciem przychodu. Stosowanie do postanowień art. 22 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że zarachowanie ich nie było możliwe, w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku stwierdza, iż stanowisko Pani A. w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodu zakupu palet w momencie otrzymania palet i faktury należy uznać za nieprawidłowe. W przedmiotowej sprawie dochodzi bowiem do zakupu palet, a następnie ich sprzedaży, wobec czego koszty zakupu palet można bezpośrednio odnieść do przychodów z ich sprzedaży. Zatem koszty zakupu palet należy uznać za koszty uzyskania przychodu w momencie wystąpienia przychodu uzasadniającego ich potrącenie, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl której koszty uzyskania przychodu są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą.

W nawiązaniu do powyższego należy zgodzić się ze stanowiskiem Pani A., iż brak jest możliwości ewidencjonowania obrotu paletami tj. ich zakupu i sprzedaży jedynie za pośrednictwem konta 316 „Opakowania” i zaliczania do kosztów uzyskania przychodu jedynie wartości wycofanych z eksploatacji palet wskutek ich zużycia. Postępowanie takie pozostawało by w sprzeczności z rzeczywistym przebiegiem zdarzeń gospodarczych zachodzących w spółce jawnej, dotyczących zakupu palet (poniesienia kosztów), a następnie ich sprzedaży (uzyskania przychodu).

Nadmienia się przy tym, iż w przypadku zakupu palet, które następnie nie zostaną sprzedane z uwagi na wycofanie ich z używania wskutek zużycia, dla celów podatkowych zasadnym byłoby zaliczyć wartość zakupionych palet do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich zużycia (wycofania z obrotu).

Pytanie Wnioskodawcy w części dotyczącej przychodów jest przedmiotem odrębnej interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj