Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/4/EŚ/2007
z 15 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/4/EŚ/2007
Data
2007.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opłaty pocztowe
sprzedaż wysyłkowa
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zastosowanie stawki zwolnionej podatku VAT do opłat pocztowych.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia ...02.2007r. (data wpływu do urzędu), uzupełnione pismem z dnia ....03.2007r. (data wpływu do urzędu ....03.2007r,) w sprawie zastosowania zwolnionej stawki podatku VAT do opłaty pocztowej.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art.14a §4.

Pismem z dnia ....02.2007r. (data wpływu do urzędu), uzupełnionym pismem z dnia ....03.2007r. (data wpływu do urzędu ....03.2007r.) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług.
Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży produktów za pośrednictwem aukcji internetowych. Koszty towaru jakie ponosi klient są powiększane o koszty przesyłki (opłata pocztowa plus opakowanie).

Zdaniem Pani rozliczenie kwoty za towar oraz wystawiana dla klienta faktura powinny wyglądać następująco:
a) rozliczenie kwoty za towar:abc=a-bdef=d+bwpływ na konto(kwota należna)opłata pocztowapodstawa opodatkowania VATkwota nettokwota podatku VAT 22%podstawa podatku dochodowego100zł4,80zł95,2zł78,03zł17,17zł82,83zł
b) faktura VAT dla nabywcy:lp.nazwaj.m.ilośćcena nettopodatek VATkwota brutto1towarszt178,0317,1795,202opłata pocztowaszt14,80zw4,80razem82,8317,17100,00

Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej, poza należnością za towar, na cenę składają się koszty związane z przesyłką (opłata pocztowa), które w rozumieniu powyższego przepisu stanowią podstawę opodatkowania.

Wyrażona w piśmie z dnia ....02.2007r. metoda opodatkowania sprzedaży jest niezgodna z art.43 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl art.43 ust.1 pkt.1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Jak wynika z poz.2 wymienionego załącznika, zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają wyłącznie usługi świadczone przez pocztę państwową, sklasyfikowane symbolem PKWiU 64.11. Oznacza to, że zwolnienie, o którym wyżej mowa, ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, tzn. ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie dotyczy innych podmiotów.
Pani, nie będąc podmiotem wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy, odsprzedając usługę pocztową, obowiązana jest opodatkować ją stawką 22% - zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że opłatę pocztową uwzględnia Pani w cenie sprzedawanego towaru. W świetle powołanych przepisów uznać należy, że opłaty pocztowe stanowiące element ceny towaru będącego przedmiotem dostawy dokonanej przez Panią za pośrednictwem poczty państwowej podlegają opodatkowaniu stawką właściwą dla danego towaru.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj