Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.I-OF-406/1/5/2007
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-OF-406/1/5/2007
Data
2007.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
opakowania
paleta
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy wartość sprzedanych palet stanowi przychód do opodatkowania?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.);
  • art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Pani A. z dnia 26.10.2006 r. (data wpływu do tut. Organu 27.10.2006 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym opisanym we wniosku za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 27.10.2007 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek Pani A. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następnie uzupełniony pismami z dnia 13.11.2006 r. i z dnia 30.11.2006 r. Po dokonaniu analizy złożonego wniosku oraz ww. pism ustalono, że w sprawie będącej jego przedmiotem spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 14a § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pani A. przedstawiając stan faktyczny podała, iż jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi. Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów potrącane są na podstawie art. 22 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka jawna dokonuje zakupu materiałów budowlanych , które otrzymuje od dostawcy na paletach. Wartość palet uwzględniona jest na wystawionych fakturach VAT w odrębnej pozycji. W momencie zwrotu palet do dostawcy spółka, której wspólnikiem jest Pani Anna Kłodnicka wystawia faktury sprzedaży. Podkreśla przy tym, iż z dostawcą nie posiada żadnej umowy określającej warunki obrotu paletami.

Pytanie podatnika: Czy wartość sprzedanych palet stanowi przychód do opodatkowania? Zdaniem Podatnika wydatki związane z zakupem palet stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu, natomiast ich odsprzedaż stanowi przychód.

Tutejszy organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego we wniosku z dnia 26.10.2006 r., uzupełnionego pismami z dnia 13.11.2006 r. i z dnia 30.11.2006 r., stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska Podatnika i stwierdził jak niżej.

W przedmiotowej sprawie istotne znaczenie ma określenie warunków obrotu opakowaniami. Pani A. podkreśliła, iż spółka jawna nie zawarła z dostawcą materiałów budowlanych żadnej umowy regulującej zasady obrotu paletami. W praktyce wartość palet wyszczególniona jest na fakturze dostawcy, w odrębnej pozycji dokumentującej zakup materiałów budowlanych. Natomiast zwrot palet następuje poprzez ich sprzedaż udokumentowaną fakturą sprzedaży VAT wystawioną przez spółkę jawną, której wspólnikiem jest Pani A. Zapłata za zakupione towary i palety dokonywana jest przelewem w terminie określonym na fakturze jako termin zapłaty. W myśl § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz.798 ze zm.), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Zacytowany powyżej § 19 ust. 1 ww. rozporządzenia nie stanowi dyspozycji do pobierania kaucji lub określenia jej w umowie, wskazuje tylko, że pobranie kaucji lub określenie jej w umowie jest warunkiem nie fakturowania opakowań w momencie wydania towaru. Spółka jawna nie uregulowała z kontrahentem sposobu obrotu paletami przy dokonywaniu transakcji zakupu - sprzedaży w sposób określony w wyżej zacytowanym § 19 ust. 1 rozporządzenia, zatem faktura dokumentująca zakup materiałów budowlanych prawidłowo uwzględnia również wartość palet. W przedmiotowej sprawie, jak słusznie zaznaczono we wniosku, spółka jawna, której wspólnikiem jest Pani A. dokonała zakupu materiałów budowlanych wraz z opakowaniem, stając się jego właścicielem. Zakupione opakowania następnie sprzedaje dostawcy, dokumentując ich sprzedaż fakturą VAT.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązujących przed 01.01.2007 r., za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Sprzedaż palet przez spółkę jawną, której wspólnikiem jest Pani A., stanowi przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ww. art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku stwierdza, iż stanowisko Pani A. w zakresie uznania wartości sprzedaży palet za przychód jest prawidłowe.

Pytanie Wnioskodawcy w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów jest przedmiotem odrębnej interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj