Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-267/06
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-267/06
Data
2007.03.07



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
towar używany


Pytanie podatnika
Zdaniem Spółki, dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, stosownie do przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku sprzedaży części budynku przeznaczonego na cele inne niż mieszkaniowe, zastosowanie będzie miało również zwolnienie z podatku, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca nabyła kamienicę w czerwcu 2005 r., która jest towarem używanym, w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Przy jej nabyciu Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdyż zbywcą była osoba fizyczna. Wnioskująca informuje, że w kamienicy został wykonany remont fasady budynku oraz części mieszkań. Nakłady na remont nie przekroczyły 30 % jej wartości początkowej. Obecnie Spółka sprzedaje mieszkania zlokalizowane w tej kamienicy. Mieszkania te były już wcześniej zasiedlone.

Zdaniem Spółki, dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, stosownie do przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku sprzedaży części budynku przeznaczonego na cele inne niż mieszkaniowe, zastosowanie będzie miało również zwolnienie z podatku, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie prawidłowości Jego stanowiska.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego:

- art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty,

- art. 2 pkt 12 ww. ustawy, w którym uregulowano, że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

- art. 5 ust. 1 pkt 1 przywoływanej ustawy, w myśl którego, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,

- art. 43 ust. 1 pkt 10 wskazywanej ustawy, w myśl którego, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe,

- art. 43 ust. 2 pkt 1 przywoływanej ustawy, w którym uregulowano, że przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

- art. 43 ust. 6 ww. ustawy, stosownie do którego, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Z przedstawionego przez Wnioskującą stanu faktycznego wynika, że sprzedaje Ona mieszkania (wcześniej zasiedlone) zlokalizowane w kamienicy, którą nabyła w 2005 r. Przy nabyciu kamienicy Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponadto Spółka informuje, że wydatki poniesione na remont fasady kamienicy oraz części mieszkań nie przekroczyły 30 % wartości początkowej.

Zdaniem tut. organu podatkowego, sprzedaż części mieszkalnej przedmiotowej kamienicy, przeznaczonej na cele mieszkalne zwolniona będzie z podatku od towarów i usług w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż generalnie jako obiekt budownictwa mieszkalnego zwolniona jest z opodatkowania, a jednocześnie w przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzi przesłanka wyłączająca owo zwolnienie tj. obiekt budownictwa mieszkaniowego, ani jego część nie mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy.

Z kolei sprzedaż części przedmiotowego budynku przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe zwolniona będzie z podatku od towarów i usług w oparciu o przepisy art. 43 ust. 1 pkt 2 przywołanej ustawy, gdyż jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego przedmiot sprzedaży:

- jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1),

- Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu,

- nie zachodzą przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w art. 43 ust. 6 ww. ustawy, gdyż ulepszenia, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jakich dokonał Podatnik nie przekroczyły 30 % wartości początkowej.

Reasumując sprzedaż budynku opisanego we wniosku będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zarówno w części przeznaczonej na cele mieszkalne jak i w części przeznaczonej na inne cele niż mieszkalne

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj