Interpretacja Urzędu Celnego w Olsztynie
371000-PA1-0550-2/06/DO
z 16 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
371000-PA1-0550-2/06/DO
Data
2006.01.16



Autor
Urząd Celny w Olsztynie


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi


Słowa kluczowe
zobowiązanie podatkowe


Pytanie podatnika
Odnotowywanie wykonania zobowiązania podatkowego akcyzowego powstałego w chwili zgłoszenia celnego na towary akcyzowe zharmonizowane importowane.


POSTANOWIENIE

Na podst. art. 14a par. 1 i par. 4 oraz art. 217 par. 1 i par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r., Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika przedstawione w niniejszym uzasadnieniu za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem bez numeru z dnia 16.01.2006r. (data wpływu - 20.01.2006r.), Podatnik na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej zwrócił się o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Podatnik po dokonaniu zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu i uiszczeniu należności celnych oraz podatku VAT z tytułu importu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych następnie wnioskuje o objęcie ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia akcyzowego obejmuje towary przeznaczone do różnych składów podatkowych, jak również należności podatkowe z różnych zgłoszeń celnych. Utrudnieniem dla Podatnika jest odnotowywanie wykonania zobowiązania w poszczególnych składach podatkowych, przesyłania zabezpieczenia i ustalenia kwoty wolnej od zobowiązań.

Podatnik stoi na stanowisku, że wykonanie zobowiązania w podatku akcyzowym powinno być odnotowywane przez naczelnika urzędu celnego, który dokonał wpisu o powstaniu zobowiązania - po przedstawieniu przez Podatnika dokumentów stwierdzających wprowadzenie wyrobu do składu podatkowego. Zdaniem Podatnika, taki tryb postępowania w znaczący sposób usprawni jego pracę bez konieczności odsyłania potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego do różnych składów podatkowych w celu odnotowania wykonania zobowiązania.

Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 i art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23.01.2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), prowadzący skład podatkowy jest obowiązany do złożenia zabepieczenia naczelnikowi urzędu celnego właściwemu ze względu na siedzibę firmy lub adres składu podatkowego. Na podstawie par. 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 01.03.2004r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz.U. Nr 35, poz. 314 ze zm.), naczelnik urzędu celnego przyjmując zabezpieczenie akcyzowe wydaje podmiotowi potwierdzenie złożenia zabezpieczenia akcyzowego, przy czym w oparciu o par. 7 ust. 8 może wydać podmiotowi (na uzasadniony wniosek), większą liczbę egzemplarzy potwierdzeń określając w każdym z nich wysokość cząstkowej kwoty zabezpieczenia akcyzowego, do której potwierdzenie może być stosowane.

Sposób odnotowywwania powstania oraz wykonania bądź wygasniącia zobowiązań podatkowych objętych zabezpieczeniem akcyzowym został uregulowany w par. 8 ust. 1-3 cyt. rozporządzenia. Zgodnie z przywołanym przepisem, zabezpieczenie akcyzowe może być stosowane tylko po przedłożeniu we właściwym urzędzie celnym oryginału potwierdzenia złożenia zabezpieczenia oraz po ustaleniu przez właściwego naczelnika urzędu celnego stanu jego wykorzystania. Na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia akcyzowego odnotowywane jest powstanie oraz wykonanie lub wygaśnięcie zobowiązań podatkowych objętych tym zabepieczeniem.

Powstanie zobowiązania podatkowego, jak również wykonanie bądź wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w akcyzie powinno być odnotowane na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia przez naczelnika urzędu celnego, który taki fakt stwierdził. W analizowanym przypadku adnotacja o powstaniu zobowiązania podatkowego zamieszczana jest przez Naczelnika Urzędu Celnego w Olsztynie (funkcjonariuszy Oddziału Celnego w .....). Natomiast informacje i wykonaniu lub wygaśnięciu tego zobiwązania powinny być nanoszone przez naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na lokalizację składu podatkowego, do którego wyroby zostały przemieszczone. Przemieszczenie w prcedurze zawieszenia poboru akcyzy i wprowadzenie do składu podatkowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych nie stanowi automatycznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego dotyczącego tych wyrobów, bowiem pozostają one w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Stąd też naczelnik urzędu celnego właściwy ze względu na siedzibę i adres składu podatkowego, do którego wyroby są dostarczane, "zwalnia" kwotę zabezpieczenia określoną w jednym potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia po objęciu zobowiązania podatkowego dotyczącego tych wyrobów innym zabepieczeniem akcyzowym, bądź zwolnieniem z obowiązku złożenia takowego.

W analizowanej sprawie przepisy prawa umożliwiają usprawnienie "saldowania" zabezpieczenia akcyzowego dzięki wydanej większej liczbie egzemplarzy potwierdzeń założenia zabezpieczenia z określoną kwotą cząstkową, o czym mowa w przywołanym wyżej par. 7 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zabepieczeń akcyzowych.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj