Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I U SI-2/415-13/07
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I U SI-2/415-13/07
Data
2007.03.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
najem
podatek dochodowy od osób fizycznych
produkcja
przychody ewidencjonowane
ryczałty


Pytanie podatnika
Podatnik zamierza prowadzić dz. gosp. w zakresie produkcji i płacić podatek dochodowy w formie ryczałtu przy zastosowaniu stawki 5,5%. Zamierza również wynająć na gabinet lekarski część mieszkania położonego poza X. W tym zakresie także zamierza opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu wg stawki 8,5%. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prowadzenie dz.gosp. w X i wynajem lokalu poza X nie mają żadnego związku i można w obydu przypadkach oplacać podatek dochodowy w formie ryczałtu, ze stawką odpowiednio 5,5% i 8,5%.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1, art. 6 ust. 1a, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a, ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko Pana przedstawione w piśmie z dnia 22.12.2006 r. w sprawie stawek opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu wynajmu lokalu.

W dniu 28.12.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pana uzupełniony pismem z dnia 05.01.2007 r. i 15.01.2007 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym na tle następującego stanu faktycznego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji i płacić podatek dochodowy w formie ryczałtu przy zastosowaniu stawki 5,5 %.

Zamierza Pan również wynająć na gabinet lekarski część mieszkania położonego poza Łodzią. W tym zakresie także chce Pan opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu według stawki 8,5 %.

Stoi Pan na stanowisku, że prowadzenie działalności gospodarczej w Łodzi i wynajem lokalu w innej miejscowości nie mają żadnego związku i można w obu przypadkach opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu ze stawką odpowiednio 5,5 % i 8,5 %.

Stanowisko tutejszego organu podatkowego.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanej dalej "spółką".

Na podstawie art. 6 ust. 1a wyżej powołanej ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się w art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W tym przypadku, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.

Mając na uwadze treść cytowanych wyżej przepisów - może Pan skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania przychodów z najmu części mieszkania stosując ryczałt w wysokości 8,5 % przychodów.
W powyższym stanie faktycznym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.

Pouczenie: Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia o którym mowa w art. 14a § 4, jeśli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj