Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-71/88/JB/07
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-71/88/JB/07
Data
2007.04.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
przeliczanie
waluta obca


Pytanie podatnika
jaką datę należy uznać za dzień poniesienia kosztu i zastosować do przeliczenia walut obcych na złote :- czy ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury przez dostawcę?- czy ostatni dzień roboczy poprzedzający przyjęcie towarów na stan magazynu ( wystawienie dokumentu PZ)?


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.02.2007r. stwierdza, że w przypadku zakupu przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe towarów handlowych w walutach obcych, udokumentowanych fakturą, za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, a przeliczenie kosztów na złote następuje przy zastosowaniu średniego kursu NBP obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia kosztu.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 10.02.2007r. ( data wpływu 14.02.2007r), zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Spółka Jawna, której jest Pan wspólnikiem prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu i jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółka dokonuje zakupu towarów, między innymi w krajach Unii Europejskiej, które są przyjmowane na stan magazynu dokumentem PZ, na podstawie wystawionych przez kontrahenta faktur w walutach obcych Data wystawienia faktury jest różna od daty przyjęcia towarów na stan magazynu i wystawienia PZ.Ponadto zaznaczył Pan, iż rozchód towarów z magazynu stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie sprzedaży.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z pytaniem: jaką datę należy uznać za dzień poniesienia kosztu i zastosować do przeliczenia walut obcych na złote :- czy ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury przez dostawcę?- czy ostatni dzień roboczy poprzedzający przyjęcie towarów na stan magazynu ( wystawienie dokumentu PZ)?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż :za dzień poniesienia kosztu należy uznać datę przyjęcia towarów na stan magazynu ( wystawienia dokumentu PZ) i zastosować do przeliczenia walut obcych na złote kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dania roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dowodu PZ.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 , poz. 176 ze zm.) , kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Natomiast stosownie do art. 22 ust. 5d powołanej ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W/w definicja „daty poniesienia kosztu” dotyczy wszystkich kosztów poniesionych przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a więc zarówno kosztów bezpośrednich związanych z przychodami, takich jak np. zakup towarów handlowych, jak również kosztów pośrednich.

Zatem w przypadku zakupu przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe towarów handlowych w walutach obcych, udokumentowanego fakturą, za dzień poniesienia kosztu należy rozumieć dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), a przeliczenie kosztów wyrażonych w walutach obcych na złote następuje przy zastosowaniu kursu średniego NBP obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia tego kosztu. Ponadto należy zaznaczyć, że żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje, że podatnik do przeliczenia kosztów winien brać pod uwagę średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez dostawcę, czy też średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego przyjęcie towarów na stan magazynu, tj. wystawienia dokumentu PZ.

Określenie daty zaksięgowania kosztów w księgach rachunkowych, do czego odwołuje się cyt. wyżej art.22 ust.5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zagadnieniem dotyczącym problematyki związanej z analizą przyjętych przez podatnika zasad rachunkowości pod kątem zgodności z przepisami ustawy o rachunkowości i tym samym pozostaje poza interpretacją w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze złożonego wniosku wynika, iż jest Pan wspólnikiem Spółki jawnej, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu i jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółka dokonuje zakupu towarów, między innymi w krajach Unii Europejskiej, które są przyjmowane na stan magazynu dokumentem PZ, na podstawie wystawionych przez kontrahenta faktur w walutach obcych. Data wystawienia faktury jest różna od daty przyjęcia towarów na stan magazynu i wystawienia PZ.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że Spółka w przypadku zakupu towarów handlowych w walutach obcych udokumentowanych fakturą, za dzień poniesienia kosztu powinna uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych ( zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, a przeliczenia tych kosztów na złote powinna dokonać przy zastosowaniu średniego kursu NBP obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia kosztu.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2007r. jest nieprawidłowe .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj