Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/41P/06/07/TK
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/41P/06/07/TK
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Terytorium Rzeczpospolitej Polskiej


Słowa kluczowe
radcowie prawni
świadczenie usług
świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy
umowa o pracę
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
Czy świadczenie obsługi prawnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy wyklucza możliwość opodatkowania tej działalności jednolitą stawką 19 % ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19.12.2006 r. (uzupełnionego w dniu 13.02.2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko, dotyczące możliwości opodatkowania 19 % podatkiem liniowym obsługi prawnej w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19.12.2006 r, uzupełnionym w dniu 13.02.2007 r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 1999 roku jest Pan zatrudniony w Kancelarii prawnej na podstawie umowy o pracę jako referent prawny, a ostatnio aplikant radcowski. Do zakresu Pana obowiązków należy przygotowanie radcom prawnym materiałów do wykorzystania przy świadczeniu pomocy prawnej.

Wiosną 2007 r, po złożeniu egzaminu radcowskiego i uzyskaniu uprawnień do samodzielnego świadczenia pomocy prawnej jako radca prawny, zamierza Pan rozwiązać umowę o pracę z Kancelarią i rozpocząć działalność gospodarczą.

W ramach działalności gospodarczej będzie Pan zawierać z Kancelarią umowy o świadczenie usług prawnych na rzecz Kancelarii i jej klientów. Umowy te będą obejmowały świadczenie pomocy prawnej i innych usług prawnych w zakresie zgodnym z uprawnieniami i obowiązkami radcy prawnego określonymi w ustawie o radcach prawnych.

Zakres Pana obowiązków ulegnie zasadniczej zmianie w porównaniu z zakresem objętym wcześniejszą umową o pracę. Całkowicie zaprzestanie Pan wykonywać zadania referenta (aplikanta), natomiast zacznie samodzielnie świadczyć pomoc prawną na rzecz klientów Kancelarii jako radca prawny.

Zdaniem Pana nie ma przeciwwskazań do wyboru sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), tj. wg stawki w wysokości 19 % podstawy obliczenia podatku ponieważ:

1. nowouruchomiona działalność będzie się mieściła w ramach pojęcia „działalności gospodarczej” w świetle art. 5 a oraz art. 5b ust.1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

2. Zakres wykonywanych obowiązków na podstawie umowy o świadczenie usług nie będzie tożsamy z zakresem obowiązków wykonywanych na podstawie umowy o pracę

Działając na podstawie art. 14a, wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Organ podatkowy informuje:

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową;

a) wytwórczą, budowlaną, handlową , usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tej ustawy.

W myśl art. 5b ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością

Z art. 9a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c przywołanej ustawy - (tj. 19 % podstawy obliczenia podatku). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 cyt. ustawy).

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawado udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższych przepisów wynika jasno, iż z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. 19 % podstawy obliczenia podatku) nie mogą skorzystać podatnicy, uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje że, z dniem rozpoczęcia świadczenia usług na rzecz Kancelarii i jej klientów całkowicie zaprzestanie Pan wykonywać zadania asystenta radcy prawnego, natomiast zacznie samodzielnie świadczyć pomoc prawną na rzecz jej klientów jako radca prawny. Do nowego zakresu Pana obowiązków będą należały: samodzielne udzielanie porad prawnych i sporządzanie opinii prawnych na rzecz klientów Kancelarii, opracowanie dla nich projektów umów i innych aktów prawnych oraz występowanie w ich imieniu przed sądami i urzędami.

Nie mając stosownych uprawnień, powyższych czynności nie wykonywał Pan uprzednio w ramach stosunku pracy.

Biorąc pod uwagę iż czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy nie będą odpowiadać czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, może Pan skorzystać z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej stawką 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.

W myśl art 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj