Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PD/406/12/07
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/406/12/07
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
osoba bezrobotna
pomoc publiczna
sprzedaż towarów
środki pieniężne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu z opodatkowania sorzedaż towarów handlowych sfinansowanych jednorazowymi środkami przyznanymi bezrobotnemu w 2006r. tytułem pomocy publiczej na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 199, poz. 1001 z późn.zm./?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 ,poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży towarów handlowych sfinansowanych jednorazowymi środkami przyznanymi bezrobotnemu dnia 21.12.2006r. tytułem pomocy publicznej na podstawie art. 46 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm./
- postanawia uznać stanowisko Podatniczki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29 grudnia 2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełniony 26.01.2007r. dotyczący zwolnienia z opodatkowania sprzedaży towarów handlowych sfinansowanych jednorazowymi środkami przyznanymi bezrobotnemu na podjecie działalności gospodarczej, na podstawie art. 46 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika że Podatniczka rozpoczęła działalność gospodarczą od dnia 15.01.2007r. i wybrała opodatkowanie uzyskanych przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej Powiatowy Urząd Pracy przyznał środki pieniężne o wartości brutto 11.000 zł, co jest pomocą publiczną udzielona w dniu 21 grudnia 2006r. na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz.1001 z późn. zm.). Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 przedmiotowej ustawy przyznane bezrobotnemu jednorazowe środki służą podjęciu działalności gospodarczej, w tym również pokrycia kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z podjęciem działalności. Przyznane środki Podatniczka zobowiązana jest wydatkować do dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Podatniczka zwraca się z zapytaniem czy sprzedaż towarów handlowych sfinansowanych przyznanymi środkami z pomocy publicznej będzie korzystać ze zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego w 2007r.

Zdaniem Podatniczki fakt pokrycia zakupu towarów handlowych środkami otrzymanymi z Powiatowego Urzędu Pracy w 2006r. nie wpłynie na powstanie zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w 2007r.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 i ust.5 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) podatnicy uzyskujący przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obowiązani sporządzić spis z natury z zakupionych towarów handlowych na dzień zaprowadzenia ewidencji, oraz na koniec każdego roku podatkowego i wpisać go według poszczególnych rodzajów jego składników.

Art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym.

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa sie kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa sie przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: - wystawienia faktury lub uregulowania należności.Uzyskanie przychodu ze sprzedaży towarów handlowych zakupionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu stawką ryczałtu 3% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 litera b ustawy o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych.
Uwzględniając powyższe postanowiono jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja odnosi sie do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj