Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-280/06/JD
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-280/06/JD
Data
2006.11.30



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
Czy Podatnik ma prawo do jednorazowego obniżenia kwot podatku należnego z tytułu odprzedaży (refakturowania) w/wym. mediów, o część podatku naliczonego wykazanego w jednej, ostatniej fakturze ich zakupu (równą wartości podatku należnego zafakturowanego kontrahentowi za okres 12 miesięcy), w miesiącu, w którym przypada termin płatności tej faktury lub następnym, czy też winien on odliczać ten podatek sukcesywnie z otrzymywanych w ciągu roku faktur w częściach odpowiadających przypadającym na poszczególne miesiące obciążeniom kontrahentów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.08.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.08.2006r.), uzupełnionego pismami z dnia 24.10.2006 r. oraz z dnia 23.11.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia okresu, w którym Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu mediów, w przypadku ich refakturowania w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik obciąża kontrahenta kosztami zużytych mediów (woda, ścieki, energia, telefony, itp.). Pierwszy okres rozliczeniowy, zgodnie z zawartą umową, obejmuje 12 miesięcy, tj. od września 2005 r. do sierpnia 2006 r. Faktura za ten okres została wystawiona przez Podatnika we wrześniu 2006 r., z terminem płatności 30.11.2006 r.

Podatnik sukcesywnie otrzymywał od dostawców mediów bieżące (comiesięczne) faktury, zawierające informację, jakiego okresu dotyczą - w tym za wrzesień 2006 r. z terminem płatności - 08.11.2006 r. Kwota refakturowana przez Podatnika obejmuje niewielką (ok. 0,3 ÷ 0,4 %) część średniej miesięcznej faktury otrzymywanej przez niego.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy ma prawo do jednorazowego obniżenia kwot podatku należnego z tytułu odprzedaży (refakturowania) w/wym. mediów, o część podatku naliczonego wykazanego w jednej, ostatniej fakturze ich zakupu (równą wartości podatku należnego zafakturowanego kontrahentowi za okres 12 miesięcy), w miesiącu, w którym przypada termin płatności tej faktury lub następnym, czy też winien on odliczać ten podatek sukcesywnie z otrzymywanych w ciągu roku faktur w częściach odpowiadających przypadającym na poszczególne miesiące obciążeniom kontrahentów.

Zdaniem Podatnika powyższą kwestię regulują przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W opinii Podatnika przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o część podatku naliczonego z jednej faktury (za wrzesień 2006 r.), w kwocie równej podatkowi należnemu wykazanemu w refakturze - w rozliczeniu za listopad 2006 r. (jest to okres, w którym przypada termin płatności tej faktury).

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik obciąża kontrahenta kosztami zużytych mediów (woda, ścieki, energia, telefony, itp.). Pierwszy okres rozliczeniowy, zgodnie z zawartą umową, obejmuje 12 miesięcy, tj. od września 2005 r. do sierpnia 2006 r. Faktura za ten okres została wystawiona przez Podatnika we wrześniu 2006 r., z terminem płatności 30.11.2006 r.

Podatnik otrzymywał od dostawców mediów bieżące comiesięczne faktury, zawierające informację, jakiego okresu dotyczą.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest zatem istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

  1. dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
  2. świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18,
  3. świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy usług w zakresie rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych).(tj.

Podatnik może zatem odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych z tytułu dostaw energii, wody i odbioru ścieków, telefonów itp., w części, która jest związana z transakcjami opodatkowanymi podatnika – w rozliczeniu za okresy, w których przypadają terminy płatności tych (poszczególnych, otrzymywanych sukcesywnie, co miesiąc) faktur.

Dokonanie odliczenia w sposób przedstawiony przez Podatnika należy zatem uznać za niezasadne – brak jest bowiem podstaw do skumulowania kwot podatku naliczonego wynikającego z poszczególnych, comiesięcznych faktur otrzymywanych przez Podatnika z tytułu nabycia przedmiotowych mediów i wykazania ich łącznie w rozliczeniu za listopad 2006 r. Dodatkowym potwierdzeniem powyższego – obok art. 86 ust. 10 pkt 3 (ewentualnie ust. 11 tego przepisu) – jest treść art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, w myśl którego jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj