Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pajęcznie
US III/E/14/1/06/P
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US III/E/14/1/06/P
Data
2007.02.07


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Pajęcznie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
opodatkowanie
usługi świadczone drogą elektroniczną


Pytanie podatnika
Jak będzie opodatkowane świadczenie usług drogą elektroniczną, tj. przez inetrnet przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz firmy mającej siedzibę w Kandzie w świetle polskiej ustawy o podatku od towarów i usług ?


Na podstawie art. 14 a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. - o zmianie ustawy ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu złożonego przez X.X. wniosku z dnia 14 listopada 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie postanawia, iż:

- wyrażone w przedmiotowym wniosku stanowisko Podatnika, w zakresie opodatkowania świadczenia usług drogą elektroniczną, tj. przez internet przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz firmy mającej siedzibę w Kanadzie w świetle polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią przepisu art. 14 a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej ineterpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 par. 4 cyt. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W złożonym w dniu 14.11.2006 r. wniosku, Pan X.X. przedstawił następujacy stan faktyczny: "Podatnik podatku od towarów i usług świadczy w Polsce usługi drogą elektroniczną tj. przez internet, na rzecz firmy mającej siedzibę w Kanadzie. Świadczenie usług polega na programowaniu, uzupełnianiu napisanych już programów oraz wykonywaniu innych zadań w tym zakresie. Odbiorcą usług jest firma mająca siedzibę w Kanadzie, będąca również podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według PKWiU wykonywane usługi posiadają symbol 72.6, tj. usługi związane z informatyką pozostałe".

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zwrócił się do tut. Oganu podatkowego z następującym zapytaniem:

Jak będzie opodatkowane świadczenie usług drogą elektroniczną, tj. przez internet przez polskiego przedsiębiorcę ma rzecz firmy mającej siedzibę w Kanadzie w świetle polskiej ustawy o podatku od towarów i usług?

W ocenie wnioskodawcy świadczenie ww. usług można zakwalifikować jak usługi elektroniczne.

Zdaniem Podatnika, "zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług przepis art. 27 ust. 3 stosuje się między innymi do usług elektronicznych. Art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że w przypadku gdy usługi, których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz między innymi osób fizycznych, osób prawnych prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zmieszkania. Kanada jest państwem trzecim w rozumieniu przepisów ustawy. W związku z powyższym obowiązek podatkowy będzie ciążył w przedmiotowej sprawie na nabywcy usług czyli na firmie posiadającej siedzibę w Kanadzie".

W dniu 15.01.2007 r. Pan X.X. złożył tut. Organowi podatkowemu pismo w którym wskazał, iż "precyzując zapytanie prawne przedstwione Naczelnikowi Urzędowi Skarbowemu w Pajęcznie w oparciu o dyrektywę IV 77/388/EWG (Dz.U. UE.L.77.145.1) oraz rozporządzenie do tej dyrektywy (Dz.U.UE.L.288.1) - załącznik I wyjasniam, iż usługi świadczone na rzecz odbiorcy spoza Wspólnoty mieszczą się w usługach świadczonych drogą elektroniczną określonych w art. 9 ust.2 lit.E i zgodnie z załącznikiem L dyrektywy pkt 2 polegają na dostarczeniu oprogramowania oraz jego aktualizacji. Natomiast zgodnie z precyzującym dyrektywę rozporządzeniem, które określa, jakie usługi zaliczane są do usług świadczonych drogą elektroniczną i zgodnie z pkt 2 pdpkt a usługi świadczone na rzecz odbiorcy w Kanadzie to ogólnie produkty w formie cyfrowej łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami i nowszymi wersjami oprogramowania. W myśl polskiej ustawy o podatku od towarów i usług jak i w myśl powołanej wyżej dyrektywy miejsce świadczenia usług, a co za tym idzie miejscem, gdzie następuje opodatkowanie jest miejsce, gdzie między innymi klient założył swoje przedsiębiorstwo, zatem w przedmiotowej sprawie - Kanada, tam bowiem znajduje się serwer i świadczenie usługi realizuje się przez pracę na tym właśnie serwerze".

W myśl art.2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatku od towarów i usług, przez usługi elektroniczne rozumie się usługi, o których mowa w art. 11 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 288), z uwzgledniem art. 12 tego rozporządzenia.

Należy podkreślić, że ww. rozporządzenie, obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich i stosuje się je bezpośrednio.

Na podstawie art.11 powoływanego wyżej roporządzenia Rady (WE), usługami świadczonymi w drodze elektronicznej są usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest możliwe. W ich zakres w szczególności nastepujące usługi, jeśli świadczone są przez Internet lub sieć elektroniczną:

a) ogólne produkty w formie cyfrowej łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami i nowszymi wersjami oprogramowania,

b) usługi umożliwiaj.ące lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takie jak witryna lub strona internetowa;

c) usługi generowane automatycznie przez komputer i przesyłane Internetem lub siecią elektroniczną w odpowiedzi na określone dane wprowadzone przez usługobiorcę;

d) odpłatne przekazywanie prawa do wystawiania na aukcji towaru lub usługi za pośrednictwem witryny inetrnetowej działającej jako rynek on-line, na którym potencjalni kupcy przedstawiają swoje oferty przy wykorzystaniu automatycznych procedur oraz na którym strony są informowane o dokonaniu sprzedaży za pomocą poczty elektronicznej generowanej automatycznie przez komputer;

e) pakiety usług internetowych oferujących dostęp do informacji, w których aspekty telekomunikacyjne są natury pomocniczej lub drugorzędnej (czyli pakiety wykraczające poza oferowanie samego dostępu do Internetu i obejmujące inne elementy, takie jak strony, które umożliwiają dostęp do aktualnych wiadomości, informacji meteorologicznych lub turystycznych; gier umożliwiają hosting witryn internetowych; dostęp do grup dyskusyjnych; etc);

f) usługi wyszczególnione w załączniku I.

Natomiast w art.12 przedmiotowego rozporządzenia wymieniono usługi które w szczególności nie zalicza się do usług elektronicznych. Są to:

1) usługi nadawcze radiowe i telewizyjne, o których mowa w art.9 ust. 2 lit. e) triet jedenaste dyrektywy 77/388/EWG;

2) usługi telekomunikacyjne w rozumieniu art. 9 ust. 2 lit. e) triet dziesiąte dyrektywy 77/388/EWG;

3) dostawy następujących towarów i świadczenie następujących towarów i świadczenie następujących usług:
a) towary w przypadku których zamawiane i obsługa zamówienia odbywa się elektronicznie;
b)płyty CD-ROM, dyskietki i podobne nośniki fizyczne;
c) materiały drukowane, takie jak książki, biuletyny, gazety i czasopisma;
d) płyty CD, kasety magnetofonowe;
e) kasety wideo, płyty DVD;
f) gry na płytach CD-ROM;
g) usługi świadczone przez osoby takie jak prawnicy lub doradcy finansowi, którzy udzielają swym klientom porad za pomocą poczty elektonicznej;
h) usługi edukacyjne, w ramach których terść kursu przekazywana jest przez nauczyciela za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej (czyli poprzez zdalne połączenie);
i) usługi fizyczne off-line naprawy sprzętu komputerowego;
j) hurtownie danych off-line;
k) usługi reklamowe, w szczególności w gazetach, na plakatach i w telewizji;
l) centra wsparcia telefonicznego (ang. helpdesk);
m) usługi edukacyjne świadczone korespondencyjnie, zwłaszcza za pośrednictwem poczty;
n) konwencjonalne usługi aukcyjne, przy których niezbędny jest udział człowieka, niezaleznie od sosobu składnia ofert;
o) usługi telefoniczne z elementem wideo, znane też pod nazwą usług wielofonicznych;
p) dostęp do Internetu i stron World Wide Web;
q) usługi telefoniczne świadczone przez Internet.

W przedmiotowym wniosku, Pan X.X. napisał, iż "świadczenie usług polega na programowaniu, uzupełnianiu napisanych już programów oraz wykonywaniu innych zadań w tym zakresie". Natomiast w uzupełnieniu wniosku Podatnik wskazał, iż ..... usługi świadczone na rzecz odbiorcy spoza Wspólnoty mieszczą się w usługach świadczonych droga elektroniczną okreslonych w art. 9 ust. 2 lit. E i zgodnie z załącznikiem L dyrektywy pkt 2 polegają na dostarczaniu oprogramowania oraz jego aktualizacji. Natomiast zgodnie z precyzującym dyrektywę rozporządzeniem, które określa, jakie usługi zaliczane są do usług świadczonych drogą elektroniczną i zgodnie z pkt 2 pdpkt a usługi świadczone na rzecz odbiorcy w Kanadzie to ogólnie produkty w formie cyfrowej łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami i nowszymi wersjami oprogramowania.

Należy zatem uznać, na tle wyżej przedstawionego stanu faktycznego, iż usługi świadczone przez podatnika, to ogólnie produkty w formie cyfrowej łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami i nowszymi wersjami oprogramowania.

Usługi te nie zostały wymienione w przykładowym katalogu usług wyłączających dane usługi z usług elektronicznych, natomiast zostały wymienione w przykładowym katalogu usług elektronicznych, zawartym w art. 11 ust. 2 pkt a powołanego rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dadanej.

Na tle tak przestawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, że świadczone przez podatnika usługi są usługi elektronicznymi i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, gdzyż w świetle art. 27 ust 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejsce świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usług posiada siedzibę, a w przedmiotowej sprawie jest to Kanada.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku z dnia 14.11.2006 r., a następnie uzupełnione w dniu 15.01.2007 r., w zakresie opodatkowania świadczenia usług drogą elektroniczną, tj. przez internet przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz firmy mającej siedzibę w Kanadzie w świetle polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

W podsumowaniu, tut. Organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielona jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par. 1 i par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj