Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUS PDFD1-423/7a/07
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS PDFD1-423/7a/07
Data
2007.03.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
postępowanie upadłościowe
przychód
sprzedaż masy upadłościowej
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości, ujętej w ewidencji środków trwałych i wchodzącej w skład masy upadłości, dokonana przez syndyka masy upadłości - jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz.60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko Spółki akcyjnej w upadłości przedstawione przez Syndyka, we wniosku z dnia 02.01.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych sprzedaży nieruchomości, ujętej w ewidencji środków trwałych i wchodzącej w skład masy upadłości – jest nieprawidłowe,

UZASADNIENIE

W dniu 02.01.2007 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek (bez znaku i numeru, z dnia 29.12.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art.14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Syndyka Masy Upadłości stanu faktycznego wynika, iż w dniu 15 grudnia 2006 r. dokonał On zbycia nieruchomości wchodzącej w skład masy upadłości, i ujętej w ewidencji środków trwałych Spółki.

W związku z powyższym kieruje zapytanie: czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem podatnika, zgodnie z art.120 §1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r Prawo upadłościowe (Dz. U. Nr 93, poz.834 ze zm.), sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma te same skutki, jakie ma sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym.

Wnioskująca wskazuje, iż likwidacja osoby prawnej w drodze postępowania upadłościowego ma zmierzać do jak najpełniejszego zaspokojenia wierzycieli upadłego. Osoba prawna objęta postępowaniem upadłościowym istnieje do czasu zakończenia postępowania upadłościowego, zaś ewentualne prowadzenie przez taką osobę działalności gospodarczej zmierza wyłącznie do zaspokojenia w wyższym stopniu wierzycieli, nie zaś osiągnięciu jakiegokolwiek dochodu.

Zauważa, że sprzedaż środków trwałych upadłego zmierza do zaspokojenia wierzycieli, i w konsekwencji do zakończenia postępowania upadłościowego, a syndyk masy upadłości nie prowadzi działalności osoby prawnej w upadłości w „normalnym” tego słowa znaczeniu. Wszelkie podejmowane przez niego działania zmierzają – nie do osiągnięcia przychodu, a do powiększenia stanu czynnego masy upadłości

W oparciu o powyższe Syndyk, powołując się na przepis art.120 §1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe, prezentuje stanowisko, iż sprzedaż środka trwałego, dokonana w trakcie prowadzonego postępowania upadłościowego, nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, podobnie jak nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym sprzedaż dokonana przez komornika w toku postępowania egzekucyjnego.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza co następuje:

Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób prawnych reguluje ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz.654 ze zm.). Jednostki podmiotowo zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, zostały wymienione w przepisie art.6 tej ustawy. Nie ma wśród nich osób prawnych postawionych w stan upadłości. Także art.12 ust.4 powołanej ustawy, zawierający zamknięty katalog wpływów, których nie zalicza się do przychodów podatkowych, nie wymienia przychodów uzyskanych ze sprzedaży majątku upadłego.

Prawo upadłościowe (na które powołuje się wnioskująca) również nie wyłącza stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przewiduje jedynie ograniczenie swobody działania upadłego w zakresie zarządu i rozporządzania majątkiem w celu zaspokojenia wierzycieli. Zgodnie z art.204 §1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz.512 ze zm.), w związku z art.536 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz.535 ze zm.), w pierwszej kolejności zaspokojeniu z masy upadłości podlegają koszty postępowania upadłościowego oraz koszty postępowania układowego poprzedzającego ogłoszenie upadłości; wydatki połączone z zarządem i likwidacją masy upadłości, nie wyłączając podatków i innych danin publicznych.

Status upadłego – jako podatnika – nie ulega zmianie w związku z ogłoszeniem upadłości, a jedynie zmianie ulega podmiot podejmujący działania w imieniu podatnika. Syndyk dokonując czynności prowadzących do likwidacji masy upadłości (np. sprzedaż nieruchomości) działa za upadłego i obowiązany jest wykonać obowiązek podatkowy upadłego. Podatki wynikające z dokonania tych czynności są zaliczane do należności podlegających zaspokojeniu w pierwszej kolejności.

Stosownie do art.7 ust.1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art.21 i 22 przedmiotem opodatkowania jest przychód. Pojęcie dochodu zdefiniowane zostało przez ustawodawcę w art.7 ust.2 tej ustawy, jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, z zastrzeżeniem art.10 i art.11.

W celu ustalenia dochodu ze sprzedaży majątku, należy przychód z tej sprzedaży (odpowiadający warunkom określonym w art.14 u.p.d.o.p.), pomniejszyć o wydatki poniesione na nabycie (wytworzenie) sprzedawanych środków (art.16 ust.1 pkt 1 ustawy) skorygowane o dokonane odpisy amortyzacyjne, które stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Oceniając zatem przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy uznać że stanowisko zaprezentowane przez podatnika w kwestii dotyczącej wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład masy upadłości, jest nieprawidłowe.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego

Pouczenie

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj