Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/428/137/11/2007
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/428/137/11/2007
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
I.Czy w opisanym stanie faktycznym stosownie do art. 7 ust. 14 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 104, poz. 1104 oraz z 2002r. nr 141 poz. 1182 ) podatnik w razie zniesienia współwłasności w opisany powyżej sposób obowiązany będzie doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty?II.Czy jeżeli którykolwiek z innych podatników – współwłaściciel nieruchomości dokona zbycia o którym mowa w art. 7 ust. 14 pkt 1 ustawy o zmianie ustawodawcy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 104, poz. 1104 oraz z 2002r. Nr 141, poz. 1182 ) podatnik ma obowiązek doliczenia do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2000r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.10.2006r. (data wpływu 31.10.2006r.) w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 26.10.2006r. ( data wpływu 31.10.2006r. ) zwrócił się Pan z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Opis stanu faktycznego:
Podatnik posiada udział we współwłasności nieruchomości położonych w Krakowie, jednostka ewidencyjna Podgórze, ulica XXX stanowiących lokale mieszkalne od nr 1 do nr 10. Wraz z małżonką w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej podatnik posiada 4227/10000 części. Podatnik w roku 1998 skorzystał z możliwości odliczenia od dochodu stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.

Podatnik rozważa zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez otrzymanie przez podatnika oraz jego małżonkę na wyłączną własność lokali mieszkalnych nr 3,7,8,9 bez spłat i dopłat na rzecz osób trzecich. Pozostałe lokale obejmą na wyłączną własność pozostali współwłaściciele nieruchomości.

Pytanie strony:
I.Czy w opisanym stanie faktycznym stosownie do art. 7 ust. 14 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 104, poz. 1104 oraz z 2002r. nr 141 poz. 1182 ) podatnik w razie zniesienia współwłasności w opisany powyżej sposób obowiązany będzie doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty?
II.Czy jeżeli którykolwiek z innych podatników – współwłaściciel nieruchomości dokona zbycia o którym mowa w art. 7 ust. 14 pkt 1 ustawy o zmianie ustawodawcy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 104, poz. 1104 oraz z 2002r. Nr 141, poz. 1182 ) podatnik ma obowiązek doliczenia do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty?

Stanowisko Strony:
I. Zniesienie współwłasności nieruchomości nie stanowi zbycia w rozumieniu art. 7 ust. 14 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zatem podatnik nie będzie zobowiązany do doliczenia do dochodów uprzednio odliczonych tytułem ulgi podatkowej kwot.
II. Zbycie udziału we współwłasności nie wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli stosownie do art. 198 kodeksu cywilnego. Zbycie udziału nie wpływa na przeznaczenie lokalu na wynajem dla osób trzecich – o tym decydują współwłaściciele głosując stosownie do posiadanych udziałów. Rozporządzenie udziałem we współwłasności przez jednego ze współwłaścicieli nie wywołuje skutków prawnych w zakresie zobowiązań podatkowych w stosunku do pozostałych współwłaścicieli.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:
I. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 90, poz. 416 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym w 2000r. podatnik miał prawo pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę wydatków poniesionych na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem.

W tym samym artykule określono, iż za lokale przeznaczone na wynajem nie uważa się lokali mieszkalnych wynajętych osobom, które w stosunku do podatnika lub chociażby jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto w myśl art. 26 ust. 8 odliczeniem objęto jedynie wydatki na budowę budynków położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodu ani nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Jednocześnie ustawodawca określił przypadki, w których podatnik ma obowiązek zwrócić wykorzystaną ulgę. Dyspozycja zawarta w art. 26 ust. 10 obliguje podatnika do doliczenia do dochodu uprzednio odliczonych kwot, jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń:
#61623; nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności;
#61623; wynajęto budynek lub lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn;
#61623; dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy, albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela.

Jak wynika z cyt. przepisów żadna z w/w przesłanek nie wskazuje na zniesienie współwłasności przez ustanowienie odrębnej własności lokalu jako przyczynę utraty prawa do ulgi. Ustanowienie odrębnej własności lokalu nie mieści się bowiem w pojęciu zbycia budynku, lokalu mieszkalnego bądź udziału we współwłasności. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokali nie powoduje przejścia prawa rzeczowego na osobę trzecią, powoduje jedynie jego wyodrębnienie.

II. W sytuacji, gdy podatnik korzystający z ulgi w wysokości odpowiadającej posiadanym udziałom we współwłasności zbył lokal lub udziały przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku, będzie zobowiązany do doliczenia do dochodów roku podatkowego, w którym zaistnieją te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten lokal. Utrata ulgi dotyczyć będzie tylko tego podatnika, który dokonał zbycia. Natomiast pozostali współudziałowcy ( współwłaściciele ), jeżeli nie dokonają jednej z czynności wymienionych w art. 26 ust. 10 nie tracą praw nabytych do ulgi.

Należy przy tym zauważyć, że sprzedaż lokalu dokonana przez jednego ze współwłaścicieli nie może naruszyć warunków określonych przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym, bowiem skutkiem takiego naruszenia przepisu byłaby utrata prawa do ulgi podatkowej przez pozostałych współwłaścicieli.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj