Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-305/06/JD
z 4 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-305/06/JD
Data
2007.01.04



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
dezynfekcja
podatek od towarów i usług
przepisy przejściowe
stawki podatku
środek (preparat) chemiczny


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować przy sprzedaży w/wym. towaru w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 30.04.2008 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. 157/2006 z dnia 06.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.10.2006 r.), uzupełnionego pismem l.dz. WFR I-3/5648/2006 z dnia 04.12.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży towaru zakwalifikowanego przez Podatnika do grupowania PKWiU 24.20.14, w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 30.04.2008 r., w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik w ramach działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą na terytorium kraju towaru, mieszczącego się w grupowaniu PKWiU 24.20.14. Jest to płyn do dezynfekcji i mycia pomieszczeń hodowlanych i w przemyśle spożywczym (w tym powierzchni mających kontakt z żywnością).

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować przy sprzedaży w/wym. towaru w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 30.04.2008 r.

Zdaniem Podatnika, produkt ten mieści się w grupowaniu PKWiU 24.20.14 obejmującym pestycydy i inne środki agrochemiczne, z wyłączeniem wyrobów chemii gospodarczej i na podstawie zapisów zawartych w załączniku nr 6 do ustawy o VAT przy sprzedaży tego produktu w w/wym okresie przysługuje Podatnikowi prawo do stosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 3 %.

Możliwość wykorzystania tego produktu w przemyśle spożywczym, w opinii Podatnika, w żaden sposób nie czyni go wyrobem chemii gospodarczej, w pełnym znaczeniu tego określenia, gdyż nie jest to produkt tożsamy z takimi wyrobami takimi jak środki dezynfekujące.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zajmuje się sprzedażą na terytorium kraju produktu, mieszczącego się w grupowaniu PKWiU 24.20.14. Jest to płyn do dezynfekcji i mycia pomieszczeń hodowlanych i w przemyśle spożywczym (w tym powierzchni mających kontakt z żywnością).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jak wynika z brzmienia przywołanych wyżej przepisów, zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest związany z klasyfikacjami statystycznymi wydawanymi na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Klasyfikacje statystyczne mają więc zasadnicze znaczenie dla określenia właściwej stawki podatku VAT dla towarów i przesądzają o tym, czy obrót danym towarem opodatkowany jest stawką podstawową, preferencyjną czy też korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

W myśl art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3 % w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W przedmiotowym załączniku w poz. 58 wymieniono:

„ex 24.2 Pestycydy i inne środki agrochemiczne, z wyłączeniem wyrobów chemii gospodarczej (PKWIU ex 24.20.14)”.

W objaśnieniach do załącznika ustawodawca wskazał, że symbol „ex” - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży jest produkt zakwalifikowany do grupowania o symbolu PKWiU 24.20.14.

Podstawowe znaczenie dla określenia właściwej stawki podatku VAT dla towaru mieszczącego się w grupowaniu PKWiU 24.20.14 (obejmującym środki dezynfekcyjne a nie jak twierdzi Podatnik w treści wniosku pestycydy i inne środki agrochemiczne) ma fakt, iż jego dostawa została wyłączona z preferencyjnego opodatkowania na mocy powołanego wyżej przepisu przejściowego.

Biorąc pod uwagę powyższe należy zatem stwierdzić, iż sprzedaż towaru mieszczącego się w grupowaniu PKWiU 24.20.14 nie podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3 % od dnia 01.05.2004 r. do dnia 30.04.2008 r., lecz podstawową stawką VAT w wysokości 22 %.

Jednocześnie podkreślić należy, iż zaliczenie określonego wyrobu lub usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta lub świadczącego usługę.

Organy podatkowe nie są uprawnione do wydawania opinii klasyfikacyjnych dotyczących towarów czy usług. To Podatnik stosując stawkę preferencyjną ma obowiązek dołożyć należytej staranności by ustalić, czy przy wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług spełnione zostały warunki do jej zastosowania.

Stosownie do § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), co znajduje również potwierdzenie w art. 41 ust. 14 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie klasyfikacji nadal obowiązują – dla potrzeb podatkowych – klasyfikacje obowiązujące na dzień wejścia w życie ustawy tj. na dzień 20 kwietnia 2004 r.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do odpowiedniego organu statystycznego tj. Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), który udzieli informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj