Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DP-II/4110-10/BP/07
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DP-II/4110-10/BP/07
Data
2007.01.16



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania od dewelopera i w jakiej wysokości, jeżeli rodzice są współkredytobiorcami zaś kredyt będę spłacał sam, ze środków pochodzących z mojego rachunku bankowego


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie działając na podstawie art.216 w związku z art. 14a i 14b ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.11.2006r. uzupełnionego 08.12.2006r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, że stanowisko zawarte w w/w wniosku dotyczącym ulgi odsetkowej jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 28.11.2006r. podpisał Pan umowę przedwstępną kupna - sprzedaży mieszkania, budowanego przez dewelopera.Celem sfinansowania płatności z tego tytułu zaciągnął Pan kredyt mieszkaniowy hipoteczny. Umowa kredytowa została zawarta 13 grudnia 2006r. pomiędzy P. SA w Warszawie a trzema kredytobiorcami tj. Panem oraz Pana rodzicami, gdyż tylko pod takim warunkiem bank mógł udzielić Panu kredytu - jako samodzielny kredytobiorca nie posiadał Pan wymaganej zdolności kredytowej. Kredyt zostanie w całości przeznaczony na budowę lokalu mieszkalnego przez dewelopera tj. na Pana własne potrzeby mieszkaniowe. Akt notarialny dotyczący ustanowienia własności lokalu mieszkalnego zostanie sporządzony pomiędzy inwestorem a Panem prawdopodobnie w drugim kwartale 2008r. zgodnie z którym, stanie się Pan jedynym właścicielem tego lokalu mieszkalnego. Spłata zadłużenia z tytułu kredytu i odsetek następuje w drodze potrącania przez P. SA swoich wierzytelności z rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego prowadzonego na Pana rzecz.

Jednocześnie zawarł Pan we wniosku informację, iż dotychczas nie korzystał Pan z żadnych ulg związanych z "dużą" ulgą budowlaną.

Pana zdaniem ma Pan prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, faktycznie poniesione w danym roku podatkowym, wydatki na spłatę odsetek.

Zasady i warunki korzystania z ulgi odsetkowej określa art.26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000r z późn.zm./ W myśl art. 26b ust.1 w/w ustawy od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art.26 ust.1, odlicza się z zastrzeżeniem ust.2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art.3 ust.1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, zwiazanej z; 1. budową budynku mieszkalnego albo 2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo 3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo 4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Natomiast zgodnie z treścią art.26b ust.2 w/w ustawy odliczenie, o którym mowa stosuje się, jeżeli kredyt (pożyczka) został udzielony po 1 stycznia 2002r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art.26b ust.1 w/w ustawy.

Inwestycja, o której mowa w art. 26b ust.1 pkt 3 w/w ustawy została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto musi być potwierdzona umową w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku lub lokalu mieszkalnego.

Kolejne warunki jakie muszą być spełnione w myśl art. 26b ust.2 pkt 6 i 7 wymienionej ustawy są następujące: - odsetki od kredytu zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez uprawniony podmiot udzielający kredytu, - odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku i nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,- podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe. Odliczeniem objęte są wyłącznie odsetki naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002r. i zapłacone od tego dnia, od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust.10. Odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Jeżeli z umowy kredytu wynika, że kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba , w związku z tym prawo do przedmiotowych odliczeń na podstawie art.26b ust.1 powołanej ustawy przysługuje temu kredytobiorcy, który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu, pod warunkiem spełnienia pozostałych obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz posiada dowody dokumentujące spłatę odsetek, wystawione przez bank na imię i nazwisko podatnika.

Zatem mając na uwadze treść powołanych przepisów i przedstawiony we wniosku stan faktyczny przysługuje Panu prawo do odliczenia kwoty faktycznie spłaconych odsetek. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z apośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej/ Zażalenie powinno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj