Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443-63/06
z 28 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-63/06
Data
2007.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
aport
kasa rejestrująca
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej
osoby fizyczne
spółka akcyjna


Pytanie podatnika
Podatnik wniósł zapytanie w przedmiocie prawa do obniżenia podatku należnego o kwoty wydatkowane na zakup kas rejestrujących przez Spółkę Akcyjną, do której jako osoba fizyczna zamierza wnieść aportem przedsiębiorstwo.
Tożsamy z
117709, 109735, 131508


We wniosku podano, że podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej indywidualnie działalności wystąpił obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z wniosku wynika, że podatnik zamierza indywidualnie prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo wnieść aportem do Spółki Akcyjnej w zamian za akcje tej spółki.Podano ponadto, że w istniejącej Spółce akcyjnej dotychczas nie wystąpił obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje, że wniesienie majątku przedsiębiorstwa prowadzonego indywidualnie przez osobę fizyczną na rzecz spółki akcyjnej nie powoduje utraty prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty wydatkowane na zakup kas rejestrujących zgłoszonych przez spółkę na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania, w wysokości 50% ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 2.500 zł.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:
Zgodnie z art.111 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. z późn.zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500 zł.

Wyżej powołane przepisy nie wykluczają skorzystania z prawa do odliczenia kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących nabytych przez Spółkę.Z prawa tego korzystać mogą bowiem podatnicy, którzy spełnią łącznie warunki określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r. w sprawie kas rejestrujących.

W myśl § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U.Nr 51, poz. 375 z 2006r., ost. zm. na 2007r. Dz.U. Nr 243, poz.1768), podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia od podatku części kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, o których mowa w art. 111 ust. 4 ustawy VAT jednakże musi spełnić łącznie następujące warunki:
- w obowiązujących terminach rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących spełniających wymogi określone przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.),
- złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania,
- zgłosić kasy w terminie 7 dni od dnia ich fiskalizacji do właściwego urzędu skarbowego w celu nadania im numerów ewidencyjnych.

Reasumując, wniesienie aportem prowadzonego indywidualnie przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej nie powoduje utraty prawa do odliczenia od podatku należnego kwot wydatkowanych na zakup nowych kas rejestrujących, spełniających wszystkie wymogi z wyżej wskazanych przepisów.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy potwierdza stanowisko zawarte we wniosku .

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj