Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-51/AK/06
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-51/AK/06
Data
2007.03.29



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
umorzenie udziałów
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy z tytułu wynagrodzenia za zbycie udziałów na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy ma zastosowanie w sytuacji, gdy zbywca udziałów w dacie zawarcia umowy zbycia, a nie w dacie płatności kolejnych rat, spełnia warunki zwolnienia.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.- zwanej dalej „ustawą”), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 28 grudnia 2006r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28 października 2006r. (wpływ do tut. Urzędu 29.12.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 19 marca 2007r., Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka nabyła od wspólnika, zagranicznej osoby prawnej, udziały własne celem ich umorzenia za określoną w umowie notarialnej kwotę. Płatność za zbyte udziały ma nastąpić w ratach na przestrzeni trzech kolejnych lat. W dacie zawarcia umowy notarialnej zbycia udziałów, zbywca (niemiecka osoba prawna) posiadający certyfikat rezydencji – spełniała łącznie normę wynikającą z art. 22 ust. 4 pkt 1, 2, 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W związku z powyższym, zbywca z tytułu osiągniętego przychodu z tytułu zbycia udziałów, kwalifikuje się do zwolnienia podatkowego w dacie zawarcia umowy. W wyniku zbycia udziałów własnych, udziałowiec nie posiada jakichkolwiek udziałów w Spółce.Zdaniem Spółki w świetle przedstawionego stanu faktycznego, zastosowanie zwolnienia z tytułu wynagrodzenia za zbycie udziałów na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy ma zastosowanie w sytuacji, gdy zbywca udziałów w dacie zawarcia umowy zbycia a nie w dacie płatności kolejnych rat, spełnia warunki zwolnienia.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z treścią art. 22 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”) przychody z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskane przez podmioty niemające siedziby lub zarządu w Polsce z zastrzeżeniem ust. 2, podlegają opodatkowaniu 19% podatkiem u źródła. Jednakże od tej zasady ustawa w art. 22 ust. 4 przewiduje wyjątek, który stanowi, że zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz z innych dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – spółek, które łącznie spełniają następujące warunki:
- nie mają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia,
- dochody (przychody) uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż dwa lata.Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem przepisu art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533), który stanowi, że określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się:- od 1 stycznia 2005r. do 31 grudnia 2006r. – w wysokości nie mniejszej niż 20%
- od dnia 1 stycznia 2007r. do 31 grudnia 2008r. – w wysokości nie mniejszej niż 15%
Jeżeli zatem zagraniczna osoba prawna spełnia łącznie w/w warunki z art. 22 ust. 4 ustawy w dniu umorzenia udziałów w spółce polskiej, to dochody uzyskane z umorzenia udziałów nie podlegają opodatkowaniu u źródła, bez względu na fakt, iż płatność za nabyte udziały w celu ich umorzenia, jest dokonywana w ratach.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj