Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-48/AK/06
z 15 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-48/AK/06
Data
2007.03.15



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
szkolenie pracownicze
wydatek


Pytanie podatnika
Spółka pyta, czy wydatki dotyczące organizowania szkoleń, a co za tym idzie zapewnienie uczestnikom: lotniczego lub samochodowego przewozu w obie strony, miejsc noclegowych, wyżywienia, pakietu szkoleń – są pośrednio ponoszone w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodu i w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych , będą stanowiły koszt uzyskania przychodu Spółki?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 12 grudnia 2006r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12 grudnia 2006r. (data wpływu do tut. urzędu 15.12.2006r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka organizuje cykliczne szkolenia dla swoich kontrahentów, które dotyczą najnowszych technologii stosowanych w produktach Spółki, sposobów ich wykorzystywania. Szkolenia odbywają się w kraju, ale Spółka planuje zorganizowanie takiego szkolenia poza granicami kraju. Na takie szkolenia zapraszane są firmy związane z handlem wyrobami Spółki, jak i producenci wykorzystujący wyroby Spółki w swojej produkcji. Osoby uczestniczące w szkoleniach są związane z branżą Spółki. Wiadomości uzyskane w trakcie tych szkoleń są pomocne w wykonywanej przez nich pracy. Celem tych szkoleń jest podniesienie poziomu wiedzy zawodowej uczestników szkolenia. Tematy szkoleń dotyczą informacji o produktach Spółki, a pozyskiwane informacje są niezbędne do prawidłowego poinformowania kupujących o właściwościach towaru oferowanego przez Spółkę. Szkolenia związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Dzięki powyższym szkoleniom Spółka oczekuje zmniejszenia reklamacji, zwiększenia popytu oraz zapotrzebowania na oferowane produkty. Realizowane i planowane szkolenia edukacyjne są narzędziem działań marketingowych. Nie są to akcje reklamowe. Szkolenia te mają charakter edukacyjno-informacyjny. Celem tych działań nie jest nakłanianie potencjalnych klientów do nabycia towarów ani zachęta do kupna towarów. W ramach tych szkoleń Spółka zapewnia uczestnikom przewóz, noclegi, wyżywienie, pakiet szkoleń, a w przypadku planowanego szkolenia poza granicami kraju, także przelot w obie strony.Zdaniem Spółki w świetle przedstawionego stanu faktycznego, należy uznać, że wydatki dotyczące organizowania szkoleń, a co za tym idzie zapewnienie uczestnikom: lotniczego lub samochodowego przewozu w obie strony, miejsc noclegowych, wyżywienia, pakietu szkoleń – są pośrednio ponoszone w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodu i w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”), będą stanowiły koszt uzyskania przychodu Spółki. Jednocześnie Spółka uściśliła, iż wniosek o interpretację dotyczy stanu prawnego od 1.01.2007r.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzona działalnością gospodarcza, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu – w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami.W sytuacji przedstawionej przez Spółkę ponoszonych wydatków nie można zakwalifikować jako bezpośrednio związanych z przychodem, albowiem nie można w sposób jednoznaczny wydatków tych przyporządkować konkretnym przychodom. Będą one zatem stanowiły koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i tym samym - zgodnie z art. 15 ust.4d – będą potrącalne w dacie ich poniesienia.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1,w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj