Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
PP/443-28-3/2006
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-28-3/2006
Data
2007.01.08



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
kontrahenci
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak rozliczyć nabycie towarów od kontrahenta z Irlandii niezarejestrowanego dla potrzeb od podatku od towarów i usług oraz czy wykazać ją w deklaracji VAT-7.


POSTANOWIENIE

Na postawie art. 14a§1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19.10.2006 r. (data stempla pocztowego 18.10.2006 r.), uzupełnionego pismami z dnia 23.11.2006 r., z dnia 08.12.2006 r. oraz z dnia 29.12.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia transakcji zawartej z kontrahentem z Irlandii

stwierdzam, że :

stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca – czynny podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonał nabycia towarów od kontrahenta Irlandzkiego.

Na fakturze kontrahent z Irlandii nie podał numeru dla transakcji wewnątrzwspólnotowych ani żadnego innego numeru, pod którym byłby zidentyfikowany w swoim kraju jako podatnik podatku od wartości dodanej.

W piśmie z dnia 06.12.2006 r. Podatnik wskazał, iż według posiadanych danych kontrahent z Irlandii nie jest podatnikiem podatku wartości dodanej tak dla potrzeb krajowych jak i dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, wobec czego na wystawionej fakturze nie umieścił numeru identyfikacyjnego.

Ponadto w dniu 29.12.2006 r. Podatnik złożył do tutejszego organu podatkowego wyjaśnienie, do którego załączył pismo kontrahenta z Irlandii, w którym poinformował, iż firma irlandzka zarejestrowana pod numerem (Companies Reg.No )nie jest zarejestrowana do VAT-u.

Podatnik zapytuje jak rozliczyć przedmiotową transakcję oraz czy wykazać ją w deklaracji VAT-7.

Zdaniem Podatnika transakcję tą należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wykazać w deklaracji VAT-7 po stronie podatku należnego oraz naliczonego.

Zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W myśl art. 9 ust 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, przepis ust 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest :
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit.a
    - z zastrzeżeniem art. 10.
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a. W myśl art. 2 pkt 11 cytowanej ustawy, pod pojęciem podatku od wartości dodanej rozumie się podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą.

W myśl art. 2 pkt 11 cytowanej ustawy, pod pojęciem podatku od wartości dodanej rozumie się podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą.

Z wyżej cytowanych przepisów wynika, iż aby mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów zarówno nabywca jak i dokonujący nabycia muszą być podatnikami podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kontrahent z Irlandii nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, w związku z czym nie zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do uznania tego nabycia towaru jako nabycia wewnątrzwspólnotowego a tym samym nie istnieje obowiązek naliczenia i wykazania podatku należnego oraz podatku naliczonego od przedmiotowej transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj