Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-7/07/AZ
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-7/07/AZ
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
mienie
odszkodowania
praca przymusowa
utrata
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w świetle ustawy z dn.21.09.2000r. /Dz. U. Nr 93, poz.1028/ otrzymane przez niego świadczenie jest zwolnione z podatku i opłat oraz nie jest wliczone do dochodów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a§1-4 w związku z art.216§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia ... ( uzupełnionym w dniu ...) o udzielenie interpretacji odnośnie zwolnienia od opodatkowania odszkodowania przyznanego przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) International Organization for Migration w ramach Niemieckiego Programu Odszkodowawczego za Pracę Przymusową i Utratę Mienia jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W dniu 24.06.2005r. Podatnik otrzymał odszkodowanie z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) International Organization for Migration w ramach Niemieckiego Programu Odszkodowawczego za Pracę Przymusową i Utratę Mienia. Odszkodowanie zostało przyznane na podstawie Decyzji z dnia 27 sierpnia 2004r. wydanej przez Komisję do Spraw Roszczeń Majątkowych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), która uznała, iż do szkody majątkowej doszło w wyniku prześladowania. Szkoda majątkowa miała miejsce w Jankowicach w grudniu 1939r. Wystąpienie szkody było rezultatem przepadku mienia po wysiedleniu właściciela i szkoda spowodowana była przez Trzecią Rzeszę.

Przedmiot interpretacji: Podatnik zwraca się z zapytaniem: czy w świetle ustawy z dn.21.09.2000r. (Dz. U. Nr 93, poz.1028) otrzymane przez niego świadczenie jest zwolnione z podatku i opłat oraz nie jest wliczone do dochodów.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, że odszkodowanie przyznanego przez (IOM) w ramach Niemieckiego Programu Odszkodowawczego za Przymusową Pracę i Utratę Mienia nie powinno być wliczone do dochodów i zwolnione z podatków i opłat.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Podstawową zasadą ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest powszechność opodatkowania. Otrzymane w 2005 r. świadczenie na podstawie Decyzji z dnia 27 sierpnia 2004 r. wydanej przez Komisję do Spraw Roszczeń Majątkowych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) stanowi zatem dla osoby uprawnionej przychód z innych źródeł określonych w art. 20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże, na podstawie art. 1 ustawy z dnia 21 września 2000 r. o zwolnieniu świadczeń z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy z podatków i opłat oraz o niezaliczaniu ich do dochodów (Dz. U. z 2000 r. Nr 93, poz. 1028), świadczenia wypłacane ofiarom i ich spadkobiercom, z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej, w tym związane z pracą niewolniczą i przymusową, są wolne od podatków i opłat. Przepisy powołanej ustawy z dnia 21 września 2000 r. stanowią odstępstwo od ogólnej zasady powszechności opodatkowania i stanowią lex specialis w stosunku do regulacji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc powyższe pod uwagę, otrzymane przez Wnioskodawcę w 2005 r. odszkodowanie za szkody majątkowe spowodowane prześladowaniem przez nazistów uzyskane na podstawie Decyzji z dnia 27 sierpnia2004r. wydanej przez Komisję do Spraw Roszczeń Majątkowych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj