Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PP/443-51/05
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-51/05
Data
2005.10.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odprawa celna
przemieszczanie towarów
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy zakup w Stanach Zjednoczonych środka trwałego, którego dostarczenie i odprawa miała miejsce na terenie Niemiec, a następnie towar przemieszczony został do Polski przez Spółkę własnym środkiem transportu, jest dla spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. Z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku spółki z dnia 11.07.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 12.07.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 11.07.2005 r. (data wpływu pisma do tut. urzędu dnia 12.07.2005 r.), spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej zakupu w Stanach Zjednoczonych łodzi wraz z wózkiem do jej transportu, którego dostarczenie i odprawa celna miała miejsce w B. na terytorium Niemiec. Następnie w/w towar przewieziony został przez spółkę do Polski własnym środkiem transportu.
Spółka zwraca się z pytaniem czy przemieszczenie towaru z Niemiec do Polski jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Zdaniem spółki czynność tą należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

W ocenie tut. organu stanowisko spółki jest prawidłowe, z uwagi na niżej przedstawiony art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a nie jak równoczesnie wskazuje spółka art. 9 w/w ustawy z 11 marca 2004 r.
W myśl art. 11 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niz terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.
Czynność zaimportowania towaru przez spółkę w Niemczech, czyni z niej podatnika podatku od wartości dodanej z tytułu importu tych towarów. Zatem dalszy wywóz towaru z Niemiec do Polski stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie na terytorium Polski z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług. W zaistniałej sytuacji spółka podatek od importu towaru oraz wewnątrzwspólnotową dostawę rozlicza w państwie dopuszczenia towaru do obrotu, w tym przypadku w Niemczech. W Polsce spółka rozlicza wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących,
– nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj