Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-437/1/06/ST
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-437/1/06/ST
Data
2007.02.20



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
nieodpłatne przekazanie rzeczy


Pytanie podatnika
Czy dla każdego nieodpłatnego przekazania konieczne jest wystawienie odrębnej faktury wewnętrznej, czy też możliwe jest dokumentowanie tego rodzaju transakcji jedną zbiorczą fakturą wewnętrzną wystawioną na koniec miesiąca?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. „Czy dla każdego nieodpłatnego przekazania konieczne jest wystawienie odrębnej faktury wewnętrznej, czy też możliwe jest dokumentowanie tego rodzaju transakcji jedną zbiorczą fakturą wewnętrzną wystawioną na koniec miesiąca?”, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności, przy okazji spotkań o charakterze biznesowym, przekazuje nieodpłatnie różnego rodzaju towary. Są one przekazywane kontrahentom w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę. Strona opodatkowuje omawiane przekazanie podatkiem VAT wystawiając fakturę wewnętrzną. Wśród przekazywanych towarów można wyróżnić różnego rodzaju materiały ze znakiem towarowym Spółki takie jak kalendarze, długopisy, gadżety firmowe, notatniki, koszulki, dyskietki, plecaki i inne przedmioty. Przekazywanie omawianych towarów ma przyczyniać się do umacniania więzi z kontrahentami Spółki i nawiązywaniu trwałych relacji biznesowych. W wielu przypadkach jednostkowa wartość przekazywanych towarów przekracza 5 PLN, niemniej Spółka nie ma możliwości prowadzenia ewidencji pozwalającej na identyfikację obdarowanych.

Zdaniem Spółki w przedstawionym stanie faktycznym jedna faktura wewnętrzna może być wystawiona zarówno dla czynności opisanych w art. 7 ust. 2, jak również dla wszystkich czynności (wskazanych w art. 106 ust. 7) wykonanych w jednym okresie sprawozdawczym.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 (m.in. nieodpłatne przekazanie towarów) i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.Zatem biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż Spółka może udokumentować wszystkie nieodpłatne przekazania towarów dotyczące jednego okresu rozliczeniowego, jedną fakturą wewnętrzną wystawioną na koniec miesiąca.

Zaznaczyć należy, iż stosownie do § 25 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 z późn. zm.), przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności.Faktury, o których mowa w ust. 1, można wystawić w 1 egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku (§ 25 ust. 2 ).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj