Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/423-29/06/66136
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/423-29/06/66136
Data
2006.08.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
członek zarządu
korzyści
odpowiedzialność cywilna
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy w związku z zawarciem opisanej we wniosku umowy ubezpieczenia zarządów spółek zależnych, w tym m.in. zarządu Wnioskodawcy, powstaje przychód w Spółce (u Wnioskodawcy) z tytułu nieodpłatnego świadczenia w związku z opłaceniem przez inny podmiot ubezpieczenia OC członków zarządu Spółki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak .../ED/2006 z dnia 7.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.07.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na zapytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. W dniu 19.06.2006 r. Firma ... S.A. zawarła z ... Polska umowę ubezpieczenia zarządów spółek zależnych m.in. zarządu Wnioskodawcy. Ubezpieczeniem objęty jest każdy członek zarządu pełniący funkcje lub powołany w okresie ubezpieczenia do pełnienia funkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu spółek handlowych. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone spółce lub osobom trzecim wynikające z pełnionej funkcji członka zarządu Firmy ... S.A. lub spółki zależnej. Zakres ubezpieczenia obejmuje roszczenia zgłoszone po raz pierwszy w okresie ubezpieczenia z tytułu działań lub zaniechań członków zarządów, które miały miejsce od dnia rozpoczęcia okresu ubezpieczenia. Ubezpieczenie zostało zawarte na sumę gwarancyjną 12.000.000 zł, ubezpieczeniu podlega zarząd spółki ubezpieczającej i zarządy trzech spółek zależnych. Składkę Firma ... S.A. jest zobowiązana uiszczać w czterech równych ratach. Na gruncie tak opisanego stanu faktycznego Spółka formułuje zapytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych oraz zapytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Pytanie Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy kwestii, czy w związku z zawarciem ww. umowy ubezpieczenia powstaje przychód w Spółce z tytułu nieodpłatnego świadczenia w związku z opłaceniem przez inny podmiot ubezpieczenia OC członków zarządu Spółki. Zdaniem Spółki w opisanym stanie faktycznym nie powstaje przychód dla Spółki, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż specyfika tak wykonywanych i rozliczanych usług nie pozwala na ustalenie rzeczywistej wartości świadczenia na rzecz danego podatnika, a co za tym idzie zwiększenia mu przychodu. Próby wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia dla poszczególnych podatników np. poprzez podzielenie opłaty rocznej przez ilość ubezpieczonych podmiotów nie pozwala na ustalenie rzeczywistego przychodu z tego tytułu.

Ustosunkowując się do powyższego zapytania Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami (...) są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...). Zasady ustalania wartości nieodpłatnych świadczeń określono w art. 12 ust. 6 ww. ustawy.
W ocenie tut. organu podatkowego w tak opisanym we wniosku stanie faktycznym przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń nie powstaje u osób prawnych (spółek zależnych), lecz, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (przytoczone w odrębnym postanowieniu tut. Organu stanowiącym odpowiedź na zapytanie Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych), u osób fizycznych, członków zarządów spółek, których dotyczy przedmiotowe ubezpieczenie. Wprawdzie w myśl art. 38 ustawy kodeks cywilny osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie, a jak stanowi art. 201 § 1 ustawy kodeks spółek handlowych, zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę, jednak posiadanie przez spółkę osobowości prawnej oznacza m.in., że określone należności mogą być dochodzone i zasądzone od posiadającej własny majątek Spółki. Przedmiotowe ubezpieczenie chroni natomiast członków zarządu spółek (osoby fizyczne) przed konsekwencjami finansowymi roszczeń, w tym ze strony spółek, w których wykonują funkcje zarządzające, i tylko te osoby należy uznać za świadczeniobiorców uzyskujących korzyść majątkową w postaci nieodpłatnego świadczenia (nieodpłatne objęcie ochroną ubezpieczeniową) w wartości części składki ubezpieczeniowej przypadającej na daną osobę. Zdaniem tut. organu w odniesieniu do Spółki nie występuje świadczenie rozumiane jako np. wykonanie na jej rzecz usługi, czy też oddanie jej do korzystania rzeczy (w tym pieniędzy), praw, czy energii. Ponoszenie kosztów opłacania składki na ubezpieczenie zarządów innych spółek winno być natomiast rozpatrywane u ubezpieczyciela w kontekście przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj