Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-575/05/GW
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-575/05/GW
Data
2006.02.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
faktura
umowa międzynarodowa
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy z tytułu wykonywanych czynności w ramach umów z kontrahentami mającymi umocowanie w umowach międzynarodowych Przedsiebiorstwo może wystawiać rachunki nie podlegające trybowi fakturowania na podstawie ustawy o VAT?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy z innymi narodowymi operatorami publicznymi dotyczące świadczenia usług pocztowych. Świadczenie tych usług jest uregulowane w przepisach Światowej Konwencji Pocztowej, która jest aktem Światowego Związku Pocztowego. Członkiem tej organizacji jest Rzeczpospolita Polska. Obydwa dokumenty są umowami międzynarodowymi, ratyfikowanymi przez Rzeczpospolitą Polską oraz opublikowanymi w Dzienniku Ustaw. Usługa “Direct Entry” obejmuje następujące przesyłki dostarczane przez kontrahenta: przesyłki listowe nierejestrowane, przesyłki reklamowe, przyjmowanie druków bezadresowych do doręczeń na terytorium Polski, korespondencję z bezpłatną odpowiedzią. Operator publiczny z terytorium innego państwa dostarcza przesyłki Direct Entry i druki bezadresowe, własnym transportem lub na własny koszt regularnymi rejsami samolotowymi, do polskiego urzędu wymiany wskazanego przez Wnioskodawcę. Za wykonanie usług na terytorium RP Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie przewidziane w cenniku usług pocztowych, wystawiając w każdym miesiącu fakturę w EURO, przeliczając sumę należnych opłat wyrażoną w PLN według średniego kursu NBP obowiązujacego w ostatnim dniu miesiąca, którego faktura dotyczy. Natomiast usługa “Consignment” dotyczy następujących przesyłek: paczek zwykłych oraz paczek za pobraniem. Operator publiczny z terytorium innego państwa dostarcza przesyłki ze swojego urzędu wymiany przeznaczone do Polski własnym transportem lub na własny koszt regularnymi rejsami samolotowymi do polskiego urzędu wymiany. Przesyłki są doręczane na terenie Polski przez Wnioskodawcę. Z tytułu wykonania usług Strona wystawia każdego miesiąca fakturę w EURO, przeliczając sumę należnych opłat wyrażoną w PLN według średniego kursu NBP obowiązującego w ostatnim dniu miesiąca, którego faktura dotyczy. Wątpliwości podatnika dotyczą zasad wystawiania faktur dokumentujących wyżej opisane usługi.

Zdaniem Strony wystawiane przez nią faktury dokumentujące w/w usługi nie podlegają regulacjom dotyczącym zasad wystawiania faktur zawartych w przepisach o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 27 ust. 1 w/w ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W myśl ust. 2 w/cyt przepis stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Zgodnie z ust. 4, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Przepisu ust. 4 zdanie pierwsze nie stosuje się w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturami. Szczegółowe zasady wystawiania faktur zostały określone w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

W świetle wyżej cytowanych przepisów należy stwierdzć, iż opisane przez Wnioskodawcę usługi podlegają opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji powyższego świadczący usługę zobowiązany jest, przy rozliczaniu podatku do stosowania przepisów podatkowych obowiązujących na terenie RP. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu powołane we wniosku podatnika umowy międzynarodowe określają jedynie w sposób ogólny zasady rozliczania należności między kontrahentami. Faktury wystawiane przez Wnioskodawcę winny spełniać kryteria określone w rozdziale 4 w/w rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj