Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-137/1/06/ŁK
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-137/1/06/ŁK
Data
2007.01.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
deklaracje
miejsce świadczenia usług
usługi tłumaczenia


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy usługi tłumaczenia i usługi sekretarskie powinny być wykazane w rubryce C2 czy w rubryce C7 deklaracji VAT-7.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 03.10.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 05.10.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 05.12.2006r. ( wpływ 07.12.2006r.) oraz pismem z dnia 03.01.2006r. ( wpływ 03.01.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 05.12.2006r., w zakresie wykazania obrotu świadczonych w Hiszpanii usług tłumaczenia i usług sekretarskich w deklaracji VAT-7 za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń i usług sekretarskich. Kontrahentem Strony jest podatnik hiszpański, w Hiszpanii też znajduje się miejsce świadczenia usług. Ponadto Podatnikowi w zakresie świadczenia ww. usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy ww. usługi powinny być wykazane w rubryce C2 czy w rubryce C7 deklaracji VAT-7. Zdaniem Strony w deklaracji VAT-7 przedmiotowe transakcje powinny być wykazywane w rubryce C2.

W myśl art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 99 ust.14 w/w ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1, 2 i 8-11, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania. W świetle postanowień zawartych w załączniku Nr 3 – objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K)- rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185 poz. 1545 z dnia 26 września 2005 r.), w poz. C2 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług wymienionych w ust.4 na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W art. 27 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy ustawodawca wymienił usługi tłumaczeń.Z powyższego wynika, iż miejscem świadczenia usług tłumaczeń jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności bądź stały adres lub miejsce zamieszkania.

Obrót z tytułu świadczonych przez Podatnika usług tłumaczeń powinien zostać wykazany w poz. C2 deklaracji VAT-7 „ dostawa towarów oraz świadczenie usług, poza terytorium kraju.”

Ustawodawca w art. 27 ust. 4 ww. ustawy jako usług do których ma zastosowanie art. 27 ust. 3 pkt 2 nie wymienił usług sekretarskich. Zatem, zgodnie z dyspozycją art. 27 ust. 1 ww. ustawy, miejscem świadczenia usług sekretarskich jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę. Zatem obrót z tytułu usług sekretarskich nie może być wykazany w poz. C2 deklaracji VAT-7, jak również nie może być wykazany w poz. C7 jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, gdyż przedmiotem działalności Strony jest świadczenie usług.Obrót z ww. tytułu powinien być wykazany w deklaracji VAT-7 zgodnie z ww. objaśnieniami do deklaracji. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj