Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/dd2/415/49/06/2007
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/dd2/415/49/06/2007
Data
2007.03.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundacje
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc bezzwrotna
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie z obowiązku składania deklaracji


Pytanie podatnika
Czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) uzyskane środki pieniężne przyznane przez międzynarodową organizację pozarządową (fundację A.), na podstawie jednostronnej deklaracji mające charakter bezzwrotny, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.12.2006r.(uzupełnionego w dniu 15.01.2007r. i w dniu 26.01.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać za nieprawidłowe stanowisko Pani wyrażone we wniosku w sprawie zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych środków pieniężnych przyznanych przez międzynarodową organizację pozarządową „A.” na podstawie jednostronnej deklaracji oraz mających charakter bezzwrotnej pomocy w obowiązującym stanie prawnym,

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 09.12.2006r.(wpływ do urzędu 19.12.2006r.) wystąpiła Pani w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) uzyskane środki pieniężne przyznane przez międzynarodową organizację pozarządową (fundację A.), na podstawie jednostronnej deklaracji mające charakter bezzwrotny, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.Zapytanie zostało w dniu 15.01.2007r. uzupełnione o opłatę skarbową, a w dniu 26.01.2007r. o stan faktyczny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani od 15 sierpnia 2006r. członkiem A., która to organizacja przyznała Pani stypendium w kwocie miesięcznej 3.870zł brutto. W/w kwotę otrzymuje Pani przelewem na konto bankowe. Śródki pieniężne przeznacza Pani m.in. na zakup kodeksów, książek oraz szkolenia. Realizuje Pani program mieszczący się w obszarze działalności A. i pracuje Pani jako wolontariusz pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Fundacji „P.”. Założona w USA A. jest międzynarodową organizacją pozarządową, której działalność opiera się na formule „non-profit”. A. inwestuje w pojedyncze osoby – społecznych przedsiębiorców, którzy wdrażają systemowe rozwiązania problemów społecznych. Osoby te są przyjmowane do organizacji i są nazywane „członkami A.” („A.”). Organizacja ta działa poprzez zapewnienie pomocy finansowej i materialnej (m.in. różnej wysokości granty), przekazywanej osobom wybranym w trakcieweryfikacji, które realizują programy zawierające się w działalności A. tj. w następujących obszarach: praca w środowiskach osób wykluczonych społecznie (bezdomni, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni), ochrona środowiska, dzieci ulicy, edukacja, ochrona zdrowia. Środki finansowe przyznawane są zwykle na okres trzech lat mają umożliwić współpracownikom realizację danego programu bez konieczności poszukiwania innych źródeł utrzymania. Udzielane są one na zasadzie bezzwrotnej pomocy, w wyniku jednostronnej deklaracji organizacji. Fundusze A. pochodzą ze źródeł prywatnych głownie darowizn od amerykańskich obywateli. Środki te są rozdysponowane w formie grantów z przeznaczeniem na działalność współpracowników.

Wg Pani stanowiska zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje dochody otrzymywane przez Panią przyznawane przez każdą międzynarodową organizację pozarządową, na podstawie jednostronnej deklaracji oraz mające charakter bezzwrotnej pomocy bez względu na to z jakich źródeł organizacje uzyskują te środki pieniężne, jeżeli realizuje Pani bezpośrednio cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy informuje

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a/ pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b/ podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższego przepisu wynika, że wolne od podatku są dochody otrzymane o ile spełniają łącznie warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj.

- środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w/w przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie,

- podatnik otrzymujący te dochody musi bezpośrednio realizować cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że otrzymane stypendium z Fundacji A. jest wyróżnieniem dla przedsiębiorcy społecznego i nie jest przeznaczone na realizację programu finansowego A., lecz stanowi dochód strony w formie nagrody za jej przedsiębiorczość.W związku z powyższym otrzymane przez Panią stypendium nie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj