Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415-103/06/ML
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415-103/06/ML
Data
2007.01.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent
odzież
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymany ekwiwalent za pranie mudurów, do których noszenia pracownicy są obowiązani na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia korzysta ze zwolnienia przewidzianego w tym przepisie?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Przedsiębiorstwa "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

P O S T A N A W I A

- UZNAĆ STANOWISKO STRONY ZA NIEPRAWIDŁOWE

U Z A S A D N I E N I E

    Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo "X" wypłaca ekwiwalent za pranie odzieży pracownikom z różnych grup zawodowych, zobowiązanym do noszenia ubiorów służbowych (mundurów) na podstawie:
  • Zarządzenia Dyrektora Generalnego Przedsiębiorstwa w sprawie użytkowania ubiorów służbowych oraz zasad wypłaty ekwiwalentu za ubiory służbowe pracownikom Przedsiębiorstwa "X",
  • Zarządzenia Dyrektora Generalnego Przedsiębiorstwa w sprawie wymogu oraz zasad postępowania związanych z użytkowaniem umundurowania pracowników wewnętrznych służb ochrony działających w Przedsiębiorstwie zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 17 listopada 1998r. w sprawie wewnętrznych służb ochrony (Dz. U. z 1999r. ze zmianami).

Od kwot wypłaconego ekwiwalentu za pranie ubioru służbowego odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zdaniem Przedsiębiorstwa, grupa zawodowa, która otrzymuje ekwiwalent za pranie mundurów, do których noszenia pracownicy są obowiązani na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia mieści się w zwolnieniach przedmiotowych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko Strony jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 12 ust. 1 powołanej wyżej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość, została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracownicy wewnętrznych służb ochrony Przedsiębiorstwa mają obowiązek noszenia umundurowania przy przy świadczeniu pracy. Obowiązek ten został wprowadzony zarządzeniem Dyrektora Generalnego Przedsiębiorstwa w sprawie wymogu oraz zasad postępowania związanych z użytkowaniem umundurowania pracowników wewnętrznych służb ochrony działających z Przedsiębiorstwie zgodnie z rozporządzeniem Ministra spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 1998r. w sprawie wewnętrznych służb ochrony (Dz. U. z 1999r. Nr 4, poz. 31) wydanym na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. 144, poz. 740).

Zwolnienie od podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 11a powołanej wyżej ustawy ma zastosowanie do świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów za te świadczenia wynikających z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujących osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznawanych na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zarówno ustawa o ochronie osób i mienia, jak rozporządzenie wydane na jej podstawie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wewnętrznych służb ochrony nie stanowią przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
W związku z powyższym ekwiwalent za pranie mundurów wypłacony pracownikom ochrony Przedsiębiorstwa "X" nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o pdof. Zwolnienie obejmuje jedynie wartość umundurowania stosowanie do art. 21 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy.
Reasumując, przedmiotowy ekwiwalent stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, a Przedsiębiorstwo jako płatnik zobowiązane jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 31).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj